محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که در نخستین سفر رسمی خود به روسیه رفته است، گفت با آلکسی لیخاچف، رئیس شرکت دولتی روس اتم برای تسریع راه‌اندازی دو پروژه نیروگاهی در ایران در حال توافق است.

همزمان با این سفر، کاظم غریب آبادی نماینده ایران در وین نیز نظارت آژانس بین‌المللی بر تاسیسات هسته‌ای کرج را به موضع‌گیری آژانس در خصوص حملات به مراکز هسته‌ای ایران مشروط کرد.

محمد اسلامی گفت در این مذاکرات در تلاش است تا با طرف روس در خصوص جبران تاخیر ۲۲ ماهه تهران در پرداخت‌های مالی به تفاهم برسد و پروژه به تاخیر برخورد نکند.

او اضافه کرد که “همکاری دو کشور در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای از جمله در زمینه احداث و توسعه نیروگاه‌های اتمی به خوبی پیش می‌رود و این همکاری‌ها باید هرچه بیشتر گسترش یابد”.

شرط ایران برای نظارت آژانس در کرج

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران در پاسخ به درخواست‌ها برای دسترسی آژانس به تاسیسات کرج، گفت “ایران برای حفظ دامنه اطلاعاتی که آژانس باید داشته باشد، هم به پادمان متعهد است و هم به معاهده منع گسترش هسته‌ای”.

آقای اسلامی گفت: “بر همین اساس طبق بیانیه مشخص توافق کردیم که به درخواست آژانس، کارت حافظه دوربین‌های مشخص شده تعویض شود و این واضح و روشن است که شامل محل‌هایی که بر اثر عملیات ترورریستی صدمه دیده است، نمی‌شود و ما این موضوع را هم در بیانیه تهران و هم در وین به آنها گفته‌ایم.”

اجازه ندادن به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی در مجتمع کرج با انتقادهایی مواجه شده است.

اتحادیه اروپا از ایران خواسته تا فورا به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بدهد از مجتمع تسای کرج بازرسی کنند.

نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز خواهان دسترسی بازرسان آژانس به “مکان‌های لازم” شده است.

ایران می‌گوید: تفاهم صورت گرفته در قالب بیانیه مشترک با آژانس مشمول تجهیزات نظارتی (دوربین ها) مجتمع کرج نمی‌شود، چرا که در نتیجه خرابکاری تیرماه این مجتمع همچنان تحت تحقیقات امنیتی قرار دارد.

دوم تیر ماه امسال یک کارگاه ساخت سانتریفیوژهای سازمان انرژی اتمی ایران در کرج هدف حمله پهپادی قرار گرفته و خسارت دید.

شبکه ۱۳ اسرائیل در گزارشی گفته بود کارگاه کرج برای سانتریفیوژهای مورد استفاده در غنی سازی اورانیوم تیغه‌های آلومینیومی می‌ساخته است. ایران ابتدا اعلام کرده بود این حمله “منجر به آسیب قابل توجه انسانی و تجهیزاتی نشده است”.

پیشتر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و محمد اسلامی بعد از دیدار در تهران، اعلام کردند که برای ادامه مذاکرات فنی در چارچوب پروتکل الحاقی در وین و سپس تهران توافق کرده‌اند. بر این اساس دو طرف توافق کرده بودند که بازرسان آژانس برای سرویس تجهیزات و تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای، به ایران سفر کنند.

این توافق پس از آن به دست آمد که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی گفته بود که پس از تعلیق برخی بازرسی‌های این سازمان از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، وظایف نظارتی‌اش در این کشور “به طور جدی تضعیف شده است”.

شرط تازه ایران

اکنون کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفته است ” آژانس اگر خواهان اجرای نظارت است، باید به مسئولیت خود عمل کند و به ‌صراحت حملات تروریستی به مراکز فنی ایران را محکوم کند”.

او اضافه کرده “اگر آمریکا و متحدان غربی‌اش خواهان تداوم نظارت‌های آژانس هستند، باید از اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی ممانعت کنند.”

کاظم غریب‌آبادی پیشتر هم گفته بود “در طول گفت‌وگوها در تهران و اخیرا در وین نیز به طور واضح خاطرنشان گردید از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی گیرند”.

او همچنین تاکید کرده بود که “به همین خاطر بود که از عبارت ‘تجهیزات مشخص شده ‘ در بیانیه مشترک استفاده” شده است.

قرار است موضوع عدم همکاری ایران برای تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات کرج در جلسه روز دوشنبه شورای حکام بررسی شود و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارش جدید خود به این شورا تاکید کرده است که جلوگیری از تعویض کارت حافظه دوربین‌های تاسیسات کرج در تضاد با توافق ۲۲ شهریور است.