سازمان غذا و دارو در ایران با انتشار فراخوانی، از شرکت‌های واردکننده دارو دعوت کرد که اگر «قادر» به تامین واکسن کرونا از «منابع مورد تایید این سازمان هستند»، مستندات خود را ارائه کنند.

این برای نخستین‌بار است که از شرکت‌های خصوصی در ایران برای واردات واکسن کووید۱۹ دعوت می‌شود.

حیدر محمدی، مدیر کل امور دارو و مواد تحت کنترل این سازمان، روز چهارشنبه چهارم فروردین از شرکت‌های واردکننده دارو خواست «چنانچه قادر به تامین واکسن کووید۱۹ از منابع معتبر مورد تایید این سازمان» هستند، «به قید فوریت» درخواست خود را همراه با مستندات ارائه کنند.

این درخواست پس از آن مطرح می‌شود که در طول ماه‌های گذشته انتقادهای گسترده‌ای درباره مدیریت دولت حسن روحانی در خرید و واردات واکسن خارجی کرونا مطرح شد.

بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی به عملکرد دولت و همچنین سخنان رهبر جمهوری اسلامی درباره ممنوعیت واردات واکسن‌ کرونا از آمریکا و بریتانیا اعتراض کرده‌اند.

پس از منع ورود واکسن‌های تولید شده در آمریکا و بریتانیا از طرف علی خامنه‌ای، وزارت بهداشت ایران اقدام به سفارش واکسن از روسیه، هند و چین کرد.

با این حال خبرگزاری تسنیم به نقل از حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نوشته است که با توجه به اظهارات علی خامنه‌ای، «هیچ شرکتی اجازه واردات واکسن از آمریکا و انگلیس را ندارد».

مقام‌های وزارت بهداشت ایران هنوز به صراحت اعلام نکرده‌اند که شرکت‌های خصوصی مجاز به واردات واکسن کرونا از کدام کشورها هستند.

با وجود وعده وزیر بهداشت ایران مبنی بر واکسیناسیون ۱.۳ میلیون نفر تا پایان سال ۱۳۹۹، کیانوش جهان‌پور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت گفته که تاکنون فقط ۷۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در شبکه بهداشتی کشور توزیع شده است.

او روز دوم فروردین در گفت‌وگو با رادیو تهران گفت واکسیناسیون کشوری با واکسن‌های سینوفارمِ چین، اسپوتنیک‌ ویِ روسیه و کواکسینِ هند در کشور در حال انجام است.

خبرگزاری ایرنا نیز روز چهارشنبه به نقل از سفارت ایران در روسیه گزارش داد که چهارمین محموله واکسن کرونا روسی اسپوتنیک وی که شامل ۱۰۰ هزار دوز است را تحویل گرفته است.

این محموله قرار است روز پنجشنبه با پرواز شرکت هواپیمایی ماهان به تهران ارسال شود.

ایران تاکنون سه محموله واکسن روسی کرونا را تحویل گرفته و واکسیناسیون شهروندان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ نیز با واردات ۲۰ هزار دوز از اسپوتنیک وی از ۲۱ بهمن سال ۹۹ آغاز شده است.

آن‌طور که رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خبر داده، در حال حاضر انستیتو رازی، انستیتو پاستور، شرکت‌های دانش بنیان، بنیاد برکت و دو شرکت از وزارت دفاع در تلاش برای ساخت واکسن کرونا هستند.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران ماه‌هاست که درباره ساخت واکسن داخلی کرونا تبلیغ می‌کنند و آزمایش بالینی شماری از آن‌ها نیز رسانه‌ای شده است. با این حال هنوز هیچ‌یک از این تلاش‌ها منجر به ساخت واکسنی که مجوز تزریق گسترده داشته باشد، نشده است.

بر اساس تازه‌ترین آمار دولتی، شمار قربانیان کرونا در ایران به ۶۲ هزار و ۴۵ نفر رسیده است؛ رقمی که در درستی آن از سوی منابع مستقل تردید جدی وجود دارد و حتی سازمان نظام پزشکی ایران، شمار قربانیان کرونا در کشور را دست‌کم سه تا چهار برابر آمار وزارت بهداشت می‌داند.