سخنگوی دولت ایران در واکنش به اظهارات یک دیپلمات ارشد آمریکایی تایید کرد که مذاکرات بر سر تبادل زندانیان دو کشور در جریان است و پیشرفت‌هایی نیز حاصل شده است.

علی ربیعی روز سه‌شنبه ۲۲ تیر در نشست خبری هفتگی خود گفت: «این مذاکرات در جریان است و به محض دستیابی به نتایج قابل قبول، توسط همکاران ما در وزارت امور خارجه اطلاع‌رسانی لازم انجام خواهد شد».

هفته گذشته رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، طی یک نشست مجازی با عنوان «کمک به گروگان‌ها در سرتاسر جهان» به موضوع زندانیان آمریکایی در ایران پرداخت و به‌طور ضمنی از مذاکره میان واشینگتن و تهران بر سر آزادی آن‌ها خبر داد.

آقای مالی در آن نشست تاکید کرد دولت جو بایدن خواهان آزادی تمام آمریکایی‌هایی است که به طور ناعادلانه در ایران زندانی هستند و توافق برای آزادی تنها بخشی از آن‌ها را نخواهد پذیرفت.

سیامک نمازی مهرماه سال ۱۳۹۴ بازداشت شد و پدرش، باقر نمازی، نیز که برای کمک به آزادی او به ایران رفته بود، یک سال بعد دستگیر شد.رابرت مالی: دولت بایدن خواهان آزادی تمامی زندانیان آمریکایی در ایران است

سخنگوی دولت ایران نیز در اظهارات روز سه‌شنبه خود عنوان کرد که دولت آقای بایدن از همان روزهای ابتدای روی کار آمدن خود بر موضوع آزادی زندانیان آمریکایی تمرکز کرده است و جمهوری اسلامی هم «به‌خاطر نیات انسان‌دوستانه» آماده تبادل آن‌هاست.

آقای ربیعی گفت: «ما قبلا بارها اعلام کردیم که جمهوری اسلامی ایران به‌خاطر نیات انسان‌دوستانه آماده تبادل همه زندانیان سیاسی در مقابل آزاد کردن همه زندانیان ایرانی در سراسر جهان است که با دستور و خواست آمریکا محبوس شده‌اند».

سیامک نمازی، مراد طاهباز، فعال محیط زیست، و عماد شرقی، یک بازرگان ایرانی-آمریکایی، از جمله افراد دو تابعیتی زندانی در ایران هستند.

باقر نمازی، پدر سیامک نمازی هم که برای کمک به فرزند خود راهی ایران شده بود در سال ۱۳۹۵ بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به اتهام همکاری با دولت آمریکا به ۱۰ سال محکوم شد.

آقای باقر نمازی هم‌اکنون در بیرون از زندان و در مرخصی پزشکی است و اجازه خروج از ایران را ندارد.