ایران در واکنش به ارائه «ابتکار جدید» عربستان سعودی برای پایان جنگ یمن، پایان این درگیری‌ها را منوط به «آتش‌بس سراسری» ، «رفع محاصره اقتصادی» و سپردن امر به دست «یمنی‌ها»کرد.

به گزارش روز سه‌شنبه، سوم فروردین خبرگزاری تسنیم، وزارت خارجه ایران این موضوع را با صدور بیانیه‌ای و در آستانه هفتمین سال جنگ یمن اعلام کرده است.

در این بیانیه آمده که تهران «از هرگونه طرح صلح مبتنی بر پایان تجاوز، آتش‌بس سراسری، پایان دادن به اشغالگری، رفع محاصره اقتصادی و آغاز گفت‌وگوهای سیاسی و نهایتاً سپردن امر به دست یمنی‌ها جهت ترسیم آینده سیاسی خود حمایت می‌کند.»

در حالی که دولت یمن که مورد حمایت جامعه بین‌المللی است، تصرف مناطق وسیعی از یمن توسط شورشیان حوثی مورد حمایت ایران را «اشغال و تجاوز» می‌داند، جمهوری اسلامی ایران، مخالفان حوثی‌ها را با همین اصطلاحات متهم می‌کند.

این بیانیه از «ادامه یافتن فروش سلاح» به ائتلاف عربستان علیه حوثی‌ها هم انتقاد کرده است.

وزیر خارجه عربستان روز دوشنبه دوم فروردین اعلام کرد کشورش یک ابتکار جدید صلح ارائه کرده که از جمله شامل آتش‌بس سراسری زیر نظر سازمان ملل است.

عربستان برای پایان جنگ در یمن «ابتکار جدیدی» ارائه کرد

به گفته شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، این ابتکار همچنین شامل بازگشایی فرودگاه صنعا، اجازه ورود سوخت و مواد غذایی از طریق بندر حدیده و از سرگیری مذاکرات سیاسی بین حکومت مورد حمایت عربستان در یمن و حوثی‌های مورد حمایت ایران است.

دولت یمن که تحت حمایت عربستان سعودی قرار دارد از این طرح حمایت کرده، اما حوثی‌های تحت حمایت ایران می‌گویند این طرح «هیچ چیز جدیدی ندارد».

محمد عبدالسلام، مذاکره‌کننده ارشد شورشیان حوثی، روز گذشته به خبرگزاری رویترز گفت: «ما انتظار داشتیم که عربستان سعودی پایان محاصره بنادر و فرودگاه‌ها و اجازه ورود ۱۴ کشتی توقیف‌شده توسط ائتلاف را اعلام کند».

اقدام تازه ریاض پس از آن صورت می‌گیرد که حوثی‌های یمن بر شدت حملات موشکی و پهپادی خود به خاک عربستان افزوده‌اند و علاوه بر میدان‌های نفتی، فرودگاه‌ها و تاسیسات غیرنظامی این کشور را هدف قرار داده‌اند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان از شش سال پیش در حمایت از دولت مورد حمایت سازمان ملل وارد جنگ با حوثی‌های شیعه مورد حمایت ایران شد که پایتخت و بسیاری از مناطق یمن را به تصرف خود در آورده است.

جنگ یمن تاکنون بیش از ۱۳۰ هزار کشته برجای گذاشته است از جمله ۱۳ هزار غیرنظامی که به دلیل حملات هوایی جان خود را از دست داده‌اند. ده‌ها هزار کودک نیز به دلیل قحطی جان باخته‌اند. یمن با بزرگترین بحران بشری در زمینه قحطی دست‌وپنجه نرم می‌کند