ایران در چند روز اخیر در پرتاب یک موشک حامل ماهواره ناکام بوده و برای تلاشی دوباره در این جهت آماده می‌شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه، دوم تیر، با ذکر این خبر نوشت که تصاویر ماهواره‌ای، یکی از مقام‌های آمریکایی و یک متخصص موشک، همگی ناموفق بودن این پرتاب را که در اوایل ماه جاری میلادی در پایگاه فضایی «امام خمینی» سمنان انجام شده، تأیید کرده‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز روز چهارشنبه از قول چندین مقام دفاعی آمریکا نوشت که وزارت دفاع آمریکا «اوایل ماه جاری در حال تماشای تلاش ناکام دیگری از سوی ایران برای فرستادن ماهواره به مدار بود.»

در حالی که مقامات دفاعی ایالات متحده موشکی را که در اوایل ماه جاری در این پرتاب استفاده شده بود شناسایی نکردند، اما کارشناسان به سی‌ان‌ان می‌گویند که این موشک احتمالاً همان موشک «سیمرغ» است که بر اساس یک طرح کره شمالی ساخته شده است.

کارشناسان به سی‌ان‌ان می‌گویند که این «چهارمین شکست پیاپی در پرتاب موشک سیمرغ است و به نظر می‌رسد ایران با این سیستم خاص به مشکل برخورده است.»

همانند سایر پرتاب‌های ناموفق، رسانه‌های دولتی ایران انجام این پرتاب چهارم موشک ماهواره‌بر را تأیید نکرده‌اند و به نوشته آسوشیتدپرس، نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز به درخواست این خبرگزاری برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

نخستین بار بهمن سال ۸۸ گزارش شد که ماهواره‌بر سیمرغ با حضور محمود احمدی‌نژاد رونمایی شده است. در دومین گام، دولت ایران مرداد ۹۶ مدعی شده بود که پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر سیمرغ «با موفقیت» انجام شده است.