سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفته است بازداشت و محاکمه اسدالله اسدی یک “یک دام پیچیده” است که سرویس های اطلاعاتی کشورهای غربی و با استفاده از گروه مجاهدین خلق طرحی کرده بودند. این موضعگیری چند روز پس از آن منتشر می‌شود که رسانه‌های آلمانی اطلاعاتی تازه درباره اسدالله اسدی منتشر کرده‌اند.

اسدالله اسدی سال ۲۰۱۸ به اتهام توطئه برای بمبگذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در فرانسه بازداشت شد و در صورت محکومیت در دادگاه به حداکثر ۲۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

اکنون سعید خطیب‌زاده در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا می‌گوید اسدالله اسدی “در شرایط غیر انسانی و ضدحقوق بشری در کشورهایی که ادعای حقوق بشر دارند، زندانی بوده و در حال حاضر هم هست.ایشان در ماه های اولیه دسترسی محدود به وکیل داشتند ولی در عین حال مورد بازجویی قرار می‌گرفتند. ایشان هنوز هم دسترسی بسیار محدودی به تلفن برای تماس با خانواده شان دارند. ماه ها در آلمان و بلژیک در شرایط غیرانسانی و غیرقابل تحمل، نگهداری شدند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‎گوید به طرف های اروپایی هشدار داده شده است که “در این پرونده بدعت خطرناکی پایه گذاشته‌اند”.

ایران بازداشت اسد‌الله اسدی را نقض آشکار مصونیت دیپلماتیک و اقدامی برخلاف عرف و حقوق بین‌الملل می‌داند. دادستان‌های بلژیکی اما می‌گویند با توجه به اینکه آقای اسدی در اتریش مامور بوده اما بازداشت او در آلمان صورت گرفته، نمی‌تواند به مصونیت دیپلماتیک استناد کند.

آقای اسدی از طرف دادستان‌ها متهم شده که مغز متفکر نقشه خنثی‌شده بمبگذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در سال ۲۰۱۸ بوده است.

دادگاه اسدالله اسدی از آذرماه سال ۱۳۹۹ آغاز شد.

علاوه بر آقای اسدی، امیر سعدونی و نسیمه نعامی زوج ایرانی-بلژیکی که بمب در خودروی آنها پیدا شده نیز در دادگاه حاضر خواهند شد.

مهرداد عارفانی، ساکن بلژیک، که سابقه عضویت در سازمان مجاهدین خلق را دارد نیز متهم دیگر پرونده است.

دادگاهی در بلژیک اخیرا صدور حکم این دیپلمات ایرانی را تا ماه آینده میلادی به عقب انداخته است.

پلیس اروپا اسدالله اسدی را از مسئولان اصلی دستگاه اطلاعاتی ایران در کل این قاره می‌داند.

او نخستین دیپلمات ایرانی و احتمالا عالی‌ترین مقام اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران است که به اتهام دست داشتن در یک “اقدام تروریستی در خاک اروپا” محاکمه می‌شود. حکومت ایران همواره اتهامات مربوط به ترور مخالفانش را رد کرده است.

پیشتر ژرژ هانری بوتیه، وکیل “شورای ملی مقاومت” (مرتبط با سازمان مجاهدین) “این یک محاکمه را تاریخی و بی‌سابقه توصیف کرد.”

چه اطلاعات تازه‌ای منتشر شده است؟

بنابر اطلاعاتی که سرویس خبری تلویزیون “ای آر دی” منتشر کرده است دادستان عمومی بلژیک اسدالله اسدی را یک نیروی مخفی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در آلمان می‌دانند که زیر پوشش یک دیپلمات مشغول به انجام “عملیات تروریستی” به نیابت از حکومت ایران بوده است.

بنابر این گزارش، این ظن وجود دارد که او شبکه‌ای از جاسوسان ایرانی در اروپا را رهبری می‌کرده است؛ و برنامه آقای اسدی برای انجام عملیات تروریستی از سوی یک سرویس امنیتی خارجی افشا شده است.

اسدالله اسدی همه این اتهامات را رد کرده است.

بنابر گزارش در خودروی اسدالله اسدی دفترچه‌ای‌ کشف شده است؛ “یک دفترچه سیاه و یک دفتر سبز”؛ در دفترچه سیاه متنی رمزگذاری شده نوشته شده و گفته شده که کلمات رمزی به کار برده شده در آن دستورالعملی برای ساخت بمب است.

دفترچه دوم به رنگ سبز حاوی رسیدهایی است که نشان می‌دهد آقای اسدی پول نقد پرداخت کرده است.

این گزارش می‌گوید این مدارک به مقامات امنیتی آلمان نشان داده است که اسدالله اسدی در سرتاسر اروپا سفرهای زیادی داشته است.

در کتاب سبز ۲۸۹ یادداشت وجود دارد که به خط لاتین و فارسی نگاشته شده. اینها آدرس مکان‌ها، مغازه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها است. زمان‌ها و تاریخ‌ها نیز ذکر شده است. آدرس‌ها و مکان‌های درون این دفترچه در ۱۱ کشور مختلف اروپایی از جمله فرانسه، اتریش، چک، مجارستان، بلژیک، هلند، و ایتالیا پراکنده‌اند.

بیشتر این آدرس‌ها (یعنی حدود ۱۴۴ مورد آنها) در آلمان قرار دارد.

به گفته این گزارش در یکی از یادداشت‌ها به مرکز اسلامی هامبورگ اشاره شده است که مرکزی شیعی و تحت حمایت ایران است.

سازمان امنیت آلمان این مسجد را زیر نظر دارند و در یکی از گزارش‌های خود نوشته است که مرکز اسلامی “تلاش دارد انقلاب اسلامی را [به آلمان] صادر کند”.

سایر یادداشت‌ها بازرسان را به شهرهای کلن، بُن، هایدلبرگ، رگنزبرگ، کوخم، برگیش گلادباخ و مونیخ هدایت کرده است. برخی از مقاصد او شامل اماکن توریستی از جمله قلعه‌ها و برج‌ها است. هتل‌ها، کافه‌ها و مراکز خرید نیز فهرست شده‌اند.

اسدالله اسدی کمی بعد از دستگیری خود گفت که به آلمان سفر رفته و به اماکن دیدنی سر زده است.