ایران با مقتدرانه‌ترین پیروزی جام ملت‌ها را آغاز کرد

تیم ملی فوتبال ایران نخستین مسابقه‌اش در جام ملت‌های آسیا را با پیروزی پنج بر صفر مقابل یمن به پایان برد. این مقتدرانه‌ترین پیروزی هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا تا اینجای مسابقات است.

کارلوس کی‌روش در این مسابقه تیم ملی ایران را با ترکیب علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی گنجی، احسان حاج‌صفی، مجید حسینی، رامین رضاییان، امید ابراهیمی، مهدی طارمی، اشکان دژاگه، مهدی ترابی، سردار آزمون و وحید امیری به زمین فرستاد.

ایران این مسابقه را خیلی خوب شروع کرد و مهدی طارمی در دقیقه ۱۲ دروازه حریف را باز کرد. گل دوم ایران ۱۱ دقیقه بعد وارد دروازه حریف شد و شوت سنگین اشکان دژاگه موجب شد تا سعود السوادی، دروازه‌بان یمن دروازه خودی را باز کند.

ایران برای گل بعدی انتظار زیادی نکشید و مهدی طارمی در دقیقه ۲۵ موفق شد تا دروازه حریف را برای سومین بار باز کند و بازی با نتیجه ۰-۳ به نفع ایران در نیمه اول تمام شد.

ایران نیمه دوم را با یک تعویض آغاز کرد و پژمان منتظری بجای مجید حسینی به زمین آمد. اشتهای ایران برای گلزنی در نیمه دوم هم فروکش نکرد و سردار آزمون در دقیقه ۵۴ دروازه یمن را برای چهارمین بار باز کرد.

در دقیقه ۶۰ مسابقه کی‌روش دومین تعویض ایران را انجام داد و سامان قدوس بازیکن باشگاه آمیان و آماده‌ترین لژیونر این روزهای فوتبال ایران را به جای وحید امیری وارد زمین کرد. همین بازیکن در دقیقه ۷۹ پنجمین گل ایران را وارد دروازه حریف کرد

آن‌چه در مورد بازی ایران و یمن باید بدانیم:

  • این نخستین دیدار ایران و یمن در جام ملت‌های آسیا بود.
  • ایران چهاردهمین حضور متوالیش در این مسابقات را تجربه می‌کند. نخستین حضور ایران در سال ۱۹۶۸ بود و ایران باسابقه‌ترین تیم این تورنمنت است.
  • ایران در سه دوره نخست حضورش (۱۹۷۶ و ۱۹۷۲ ،۱۹۶۸) قهرمان جام ملت‌ها شد، اما در ده حضور بعدی نتوانست این افتخار را تکرار کند و در سه دور اخیر در مرحله یک‌چهارم نهایی حذف شده است.
  • ایران در ۱۹ مسابقه قبلی‌اش در جام ملت‌ها (غیر از باخت در ضربات پنالتی) فقط یک بار باخته است (۱۲ پیروزی و ۶ تساوی).
  • یمن (به همراه قرقیزستان و فلسطین) یکی از سه تیمی است که نخستین حضورش در جام ملت‌های آسیا را تجربه می‌کند. استرالیا (در سال ۲۰۰۷) آخرین تیمی بوده که در اولین حضورش در این مسابقات توانسته به مرحله حذفی برسد.
  • یمن شمالی و جنوبی در سال ۱۹۹۰ متحد شدند. یمن جنوبی در سال ۱۹۷۶ و در جام ملت‌های آسیای تهران با ایران و عراق همگروه بود که ۰-۸ به ایران و ۰-۱ به عراق باخت و حذف شد. غلامحسین مظلومی در آن مسابقه هت‌تریک کرد. آن مسابقه در ورزشگاه آزادی و پیش چشم ۱۰ هزار نفر برگزار شد.

You may also like...