سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه به “استفاده از واژه جعلی خلیج عربی برای خلیج فارس در حساب رسمی توییتر وزارت خارجه روسیه (به زبان عربی)” اعتراض کرد.

سعید خطیب‌زاده گفت “ایران نسبت به این موضوع اعتراض رسمی کرده و از طریق سفارت ایران در مسکو، یادداشت اعتراضی به وزارت خارجه روسیه ارائه شده است”.

در اسناد سازمان ملل متحد، از نام “خلیج فارس” استفاده می شود. نزدیک سه دهه پیش این نهاد با ارائه دستور العملی خواست تا در اسناد و مدارک از نام خلیج فارس استفاده شود

اما کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از این تصمیم سازمان ملل متخد سر باز می‎زنند و این مسئله حساسیت‌های زیادی را در هر دو طرف ایجاد کرده است.

در ایران بارها کاربران شبکه‌های اجتماعی به استفاده از نام خلیج فارس به هر شکل دیگری در نقشه‌ها یا رسانه‌های بین‌المللی اعتراض کرده‌‌اند.

در سال‌های گذشته با نزدیکی بیشتر کشورهای عربی با آمریکا و بروز اختلاف میان مقام‌های تهران و واشنگتن برخی از سیاستمداران آمریکایی نیز استفاده از نام خلیج فارس را متوقف کردند.

در سال ۲۰۱۷ نیز در سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری وقت آمریکا از واژه خلیج عربی به جای خلیج فارس استفاده شد که واکنش‌های زیادی به همراه داشت