سایت خبری نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران نوشته است که جمهوری اسلامی ایران مذاکره برای تبادل ۴ ایرانی زندانی در خارج با ۴ آمریکایی زندانی در ایران به همراه پرداخت ۷ میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران را از دستور کار خارج کرده است.

نورنیوز می‌گوید: “از ابتدای روی کار آمدن جو بایدن پس از انتخابات ۲۰۲۰ اما؛ کاخ سفید با ادعای اولویت داشتن موضوعات و پرونده‌های حقوق بشری بر موضوعات سیاسی، خواستار از سرگیری مذاکرات در خصوص تبادل زندانیان شد”.

بر اساس این گزارش دولت بریتانیا هم “با بهره‌گیری ازفرصت ایجاد شده درخواست کرد که به صورت هم زمان مذاکرات مربوط به آزادسازی نازنین زاغری در قبال پرداخت بدهی‌های ایران در پرونده خریدهای تسلیحاتی قبل از انقلاب نیز آغاز شود”.

رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران می‌گوید که “با پذیرش ایران، گفتگوهای غیرمستقیم پیرامون تبادل ۴ ایرانی در برابر ۴ آمریکایی به علاوه پرداخت ۷ میلیارد دلار از مطالبات بلوکه شده ایران در سایر کشورها با آمریکا و مذاکره با انگلیس برای آزادسازی نازنین زاغری آغاز و تا حصول توافق نهایی ادامه یافت”.

نورنیوز در ادامه گزارش داده دولت باید از پرداخت ۷ میلیارد دلار به ایران پشیمان شده و از قول یک مقام مطلع گفته است: “گرچه ایران قبلا با اهداف حقوق بشری انسان‌دوستانه از موضع خود در خصوص تبادل همه زندانیان ایرانی با همه زندانیان آمریکایی کوتاه آمده و حاضر به تبادل‌های موردی شده بود، ولی اکنون با رفتار کثیف و تداوم عهدشکنی دولت بایدن، دیگر هیچ انگیزه‌ای از سوی ایران برای تداوم این روند وجود ندارد و لذا موضوع تبادل به شکل کنونی را به طور کلی از دستور کار خود خارج خواهد کرد”.

حدود سه ماه پیش تلویزیون لبنانی المیادین، از برنامه تبادل ۴ زندانی ایرانی با ۴ زندانی آمریکایی و دریافت ۷ میلیارد دلار پول توسط ایران خبر داده بود اما مقام های ایرانی این خبر را تکذیب کرده بود.

حدود دو هفته قبل ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به اظهارات نماینده ایران در مذاکرات هسته ای دایر بر این که آمریکا “تبادل زندانی را گروگان اهداف سیاسی” قرار داده گفت که این تلاشی برای انداختن تقصیر بن‌بست در مذاکرات وین به گردن آمریکاست و اضافه کرده که در مورد مبادله زندانی هنوز هیچ توافقی وجود ندارد.

پس از آن سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات ند پرایس گفت که “ایران همین امروز آماده تبادل زندانیان” است و خبر از توافق برای مبادله ۱۰ زندانی با بریتانیا و آمریکا داد.

در آن زمان، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران رفتار آمریکا را “حیرت‌آور” خواند و گفت که “مبادله بشردوستانه زندانیان بین آمریکا و بریتانیا در وین توافق شده بود”.

به گفته آقای خطیب‌زاده این توافق “چیزی جدا از مذاکرات در خصوص برجام” بوده است.

پیشتر منابع دیپلماتیک به رسانه‌های غربی گفته بودند که تیم مذاکرات هسته‌ای ایران تا قبل از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی برای دور هفتم مذاکرات احیای برجام به وین باز نخواهد گشت.

ایران و آمریکا در این مذاکرات به طور غیر مستقیم و با حضور کشورهای گروه ۱+۴ گفت‌وگو کرده‌اند.

مذاکرات احیای برجام در وین بهار سال ۱۴۰۰ آغاز شد. اما بعد از شش دور و با وجود ابراز خوش‌بینی بعضی مقام‌ها از جمله حسن روحانی، رئیس جمهور ایران تا کنون به نتیجه نرسیده است.