سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از پیگیری موضوع بازداشت رانندگان ایرانی در جمهوری آذربایجان خبر داد و خواهان “آزادی فوری” این رانندگان شد. او از برنامه دیدار مسئولان راهداری ایران و جمهوری آذربایجان هم خبر داد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز یکشنبه ۲۸ شهریور در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره “بازداشت رانندگان ایرانی در جمهوری آذربایجان” گفت که سفارت ایران در باکو از ابتدا در حال پیگیری این مساله بوده و افزود: “انتظار از جمهوری آذربایجان است که فوراً این دو نفر را آزاد کند و اجازه دهد به مسیر خود ادامه دهند.”

دولت آذربایجان این دو راننده را متهم به “عبور غیرقانونی از مرز” و ورود از ارمنستان به آذربایجان کرده است.

او افزود که ایران به همین منظور دیداری برای مسئولان راهداری دو کشور تدارک دیده تا به “راه حل پایداری” در این زمینه برسند.

بخشی از جاده گوریس قاپان (گوروش قافان) که مسیر اصلی ترازیت و انتقال بار کامیون‌های ایرانی به ارمنستان است در پی توافق آتش‌بس سال گذشته در کنترل جمهوری آذربایجان در آمده است.

باکو از هفته گذشته اعلام کرده بود که از کامیون ها و تریلی هایی که از ایران از مسیر ۲۱ کیلومتری جاده گوریس- قاپان عبور می‌کنند، مالیات جاده و هزینه حمل و نقل بین المللی می‌گیرد.

هزینه عبور مبلغی حدود ۱۳۰ دلار عنوان شده است که بسیاری از رانندگان ایرانی، چنین پولی همراه نداشتند و قادر به پرداخت آن نبودند.

تا چند ماه پیش، این جاده کامل در کنترل ارمنستان بود و تردد کامیون‌های ایرانی در آن بدون هیچ محدودیتی انجام می‌شد.

روز پنجشنبه گذشته، ارمنستان بخشی از مسیر جاده گوریس قاپان را را بست و مسیر جایگزینی را به خودروها معرفی کرده است.

اما بر اساس تصاویری که خبرگزاری اسپوتنیک ارمنی منتشر کرده، این جاده جایگزین برای عبور خودروهای سنگین مانند انواع کامیون و تریلی مناسب نیست.

این خبرگزاری همچنین روز پنجشنبه در صفحه اینستاگرام خود صف طولانی از کامیون هاو تریلی های ایرانی منتشر کرده و نوشته بود که جاده جایگزینی پیشنهاد شده اما عبور از این جاده با این خودروهای سنگین امکان پذیر نیست.

هرویک یاری‎جانیان، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان باکو را به “سنگ اندازی در مسیر تجارت میان دو کشور ایران و ارمنستان” متهم کرد و تایید کرد که از روز یکشنبه گذشته هر خودرو حامل کالای ایرانی برای عبور از محدودی مرزی که در اختیار جمهوری آذربایجان است باید ۱۳۰ دلار عوارض پرداخت کند.