ایران در «رادار» وزرای کابینه جدید نتانیاهو؛ وزیر اقتصاد هم جنگ را رد نمی‌کند

01

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر جدید اسرائیل، روز پنجشنبه ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲ اعضای دولت سی و هفتم این کشور را به مجلس کنست معرفی کرد. بلوک ائتلافی نتانیاهو در انتخابات اول نوامبر مجموعا توانسته بود ۶۴ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را به دست آورد.

 بسیاری از منتقدان داخلی و خارجی، کابینه جدید اسرائیل را مذهبی‌ترین و ملی‌گراترین دولت تاریخ اسرائیل می‌نامند. برخی از اعضای معرفی شده دارای رویکردهای جنگ‌طلبانه علیه ایران؛ و همچنین مخالف هرگونه تنش‌زدایی ایران و کشورهای غربی در چارچوب گفتگوهای احیای برجام هستند.

نمایه کلی کابینه

به لحاظ ترکیب احزابی که کابینه نتانیاهو را تشکیل می‌دهند باید گفت که کابینه جدید متشکل از حزب لیکود، دو حزب راست افراطی ارتدوکس و سه جناح مذهبی راست افراطی است.

از ۳۱ عضو پیشنهادی تنها نام پنج زن در کابینه تازه‌معرفی‌شده نتانیاهو به چشم می‌خورد.

سوابق و دیدگاه‌های گزینه‌های پیشنهادی کدام است؟

وزیر پیشنهادی کشاورزی به نام آفی دیختر (از حزب لیکود) با ۷۵ سال سن به عنوان مسن‌ترین عضو کابینه، و اسحاق واسرلاف از حزب «اُتسما/قدرت یهودیت» با سی سال سن به عنوان جوانترین عضو کابینه در مقام وزارت توسعه معرفی شده است. خود نتانیاهو نیز با ۷۳ سال عمر، دومین عضو مسن در کابینه جدید خواهد بود.

در ادامه با برخی از اعضای کابینه که در مورد ایران اظهارنظرهایی داشته‌اند آشنا خواهید شد.

بنیامین نتانیاهو – نخست وزیری که اولین دستور کار ویژه‌اش «ایران» است

حساب رسمی کنست در توئیتر
نتانیاهو در جلسه معرفی کابینه جدید دولتش در کنست به تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲حساب رسمی کنست در توئیتر

رهبر کهنه کار حزب لیکود پس از یک سال و نیم، دوباره و برای سومین بار به سمت نخست‌وزیری رسید. در دوره قبلی او به مدت دوازده سال متوالی و یکبار هم در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ نخست وزیر بود.

نتانیاهو در زمان معرفی کابینه جدید خود گفت «تلاش خواهیم کرد تا اطمینان حاصل کنیم که تا زمان رسیدن به صدمین سالگرد استقلال [۲۰۴۸]، اسرائیل به یک قدرت جهانی تبدیل شود. برای این منظور، ما باید سه وظیفه اصلی را انجام دهیم.»

نتانیاهو گفت: «اولین کار خنثی کردن تلاش‌های ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای است.» نتانیاهو وقتی که با اعتراض برخی از مخالفان در پارلمان مواجه شد به آن‌ها پاسخ داد که «شماها که از توافق هسته‌ای حمایت کردید، شما کی باشید که بخواهید به ما آموزش بدید؟»

یوآف گالانت – وزیر دفاعی که به دنبال تهدید نظامی است

آسوشیتدپرس
گالانت در مراسمی در سال ۲۰۱۰آسوشیتدپرس

 گالانت، یک ژنرال ارشد بازنشسته است که حرفه نظامی خود را از یگان تکاوری نیروی دریایی آغاز کرده است. او یک متفکر نظامی و یک استراتژیست است و در زمان نخست‌وزیری شارون از مشاوران ارشد او بود. او در سال‌های قبل به عنوان گزینه فرماندهی ارتش اسرائیل مطرح شده بود، اما با توجه به اینکه به علت تجاوز به حریم ساخت‌و ساز عمومی درگیر یک پرونده قضایی بود، مجبور به کناره گیری شد.

گالانت که در دوره قبلی وزیر آموزش بوده است بارها در مورد نحوه مواجهه با برنامه هسته‌ای ایران از راه حل نظامی سخن گفته بود. او در یکی از آخرین نمونه‌ها گفت:‌ «تنها راه حل برای توقف برنامه هسته‌ای ایران رفتن به سوی گزینه نظامی یا تهدید جدی نظامی است. هیچ چیز دیگری جوابگو نیست. بقیه‌اش همش حرفه.»

الی کوهن – وزیر خارجه‌ای که به دنبال عادی‌سازی روابط با اعراب است

برگرفته از صفحه شخصی او در کنست
الی کوهنبرگرفته از صفحه شخصی او در کنست

کوهن که در کارنامه خود سابقه سرپرستی دو وزارتخانه اقتصاد و وزارتخانه اطلاعات را دارا می‌باشد، انتخاب غافلگیرکننده‌ای برای سمت وزارت خارجه بود. او مدرس دانشگاه تل آویو و سابقه خدمت در ارتش اسرائیل را دارد ولی رشته تخصصی او حسابداری است و  به‌عنوان مدیر در شرکت‌های مختلف کار کرده است. البته این را نباید فراموش کرد که او در دولت قبلی آقای نتانیاهو که پست وزارت اطلاعات را در اختیار داشت نقش به سزایی در عادی‌سازی روابط بحرین و امارات با اسرائیل را ایفا کرده بود. الی کوهن را نباید با یوسی کوهن رئیس سابق موساد اشتباه گرفت.

یولی ادلشتاین – رئیس کمیته روابط خارجی‌ و لابی‌گر ضد برجام

آسوشیتدپرس
۱۲ آوریل ۲۰۱۸.یولی ادلشتاین در مقام رئیس کنست در سمت راست تصویر در کنار نتانیاهو در گرامیداشت قربانیان هولوکاست. عکس به تاریخآسوشیتدپرس

یولی ادلشتاین از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ بر کرسی ریاست مجلس کنست تکیه زده بود. او معتقد است که «وقتی صحبت از امنیت به میان می‌آید، اسرائیل فقط می تواند به خودش تکیه کند». وی از منتقدان امضای توافق هسته‌ای با ایران بود. او در جریان دور جدید گفتگوهای احیای برجام به لابی‌گری برای به نتیجه نرسیدن این توافق می‌پرداخت.

نیر بارکات – وزیر اقتصادی که جنگ با ایران را رد نمی‌کند

AP Photo
برکات در کسوت شهردار بیت‌المقدس (اورشلیم) در جلوی تابلوی سفارت تازه منتقل شده آمریکا از تلاویو به بیت‌المقدسAP Photo

نیر برکات، شهردار سابق بیت‌المقدس (اورشلیم) و نماینده حزب لیکود است. وی در کابینه جدید نتانیاهو وزارت اقتصادی را هدایت خواهد کرد. او در ماه سپتامبر گفته بود که «ایران یک رژیم اسلامی است که به دنبال محو اسرائیل را از روی نقشه است. ما را شیطان کوچک می‌دانند و اتفاقاً ایالات متحده برایشان شیطان بزرگ است.» او با یکی دانستن منافع اسرائیل و آمریکا هرگونه مذاکره قدرت‌های بزرگ با ایران بر سر توافق هسته‌ای را بی‌فایده می‌داند.

او گفته بود که اگر ایران بخواهد به سمت سلاح هسته‌ای برود، «اسرائیل از قوه قهریه استفاده خواهد کرد و امیدواریم که این کار آن‌ها را منصرف کند. قرار نیست نزاع دیگری تحت عنوان جنگ سوم اسرائیل و لبنان باشد، بلکه نزاع بعدی جنگ اول ایران نام خواهد گرفت و ما به تهران حمله خواهیم کرد.»