ایران ذخایر سوخت هسته‌ای خود با خلوص نزدیک به درجه تسلیحاتی را برخلاف انتظارات کاهش داده است

2

با این حال، ایران در هفته‌های اخیر با رقیق کردن مقداری از اورانیوم ۶۰ درصدی خود و تبدیل آن به مواد با خلوص پایین‌تر، برای اولین بار از زمان شروع تولید سوخت هسته‌ای ۶۰ درصد در سال ۲۰۲۱ ذخایر خود را کاهش داد.

این در حالی است واشنگتن و شرکای اروپایی‌ آن در مورد نحوه مواجهه با برنامه هسته‌ای گسترده‌شونده ایران به مشکل بر خورده‌اند.

در ماه‌های اخیر،‌ شبه‌نظامیان طرفدار ایران درگیر تنش‌های منطقه‌ای از جمله حملات حوثی‌های یمن به کشتی‌های بین‌المللی در دریای سرخ، درگیری‌های مرزی اسرائیل و حزب‌الله لبنان و مهم‌تر از همه درگیری اسرائیل با حماس در غزه هستند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش سه ماهه محرمانه خود که روز دوشنبه برای کشورهای عضو ارسال شد، اعلام کرد که ایران از اواخر اکتبر ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی خود را با ۶.۸کیلوگرم کاهش به ۱۲۱.۵ کیلوگرم رسانده است.

مقامات آمریکایی می گویند که تبدیل این مقدار به درجه تسلیحاتی با خلوص تقریباً ۹۰درصدی، کمتر از دو هفته طول می‌کشد. تهران تنها کشوری است که اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد تولید می‌کند.

طبق تعریف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران برای ساخت بمب اتم به حداقل ۴۲ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد نیاز دارد.