سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، رای صادر شده از سوی دادگاه عالی اونتاریو در کانادا درباره پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی را «فاقد مبنا» خواند و مدعی شد که این رای از «مستندات و دلایل عینی» برخوردار نیست.

او همچنین گفته است که این دادگاه «از اساس صلاحیت ندارد » به موضوع سرنگونی هواپیما رسیدگی کند، چون این واقعه «خارج از سرزمین و حوزه صلاحیت کشوری کانادا رخ داده است».

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت در حکمی اعلام کرده است که سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران اقدامی «عامدانه» و «تروریستی» بود.

شبکه سی‌بی‌سی کانادا گزارش داده است که چهار نفر از بازماندگان قربانیان پرواز ۷۵۲ بصورت علنی به همراه یک خانم که نمی‌خواهد نامی از وی برده شود، علیه ایران در دادگاه اُنتاریو شکایت کرده‌اند.

دولت ایران هیچ نماینده‌ای به این دادگاه نفرستاده و در مقابل اتهامات از خود دفاع نکرده است.

تصمیم این دادگاه مجوزی موثر برای بازماندگان قربانیان پرواز ۷۵۲ جهت دریافت غرامت از جمهوری اسلامی است.

هواپیمای اوکراینی با شماره پرواز پی‌اس ۷۵۲، در تاریخ ۱۸ دی‌ماه‌ ۱۳۹۸ با شلیک دست‌کم دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن که اکثرا ایرانی و شهروندان دوتابعیتی ایرانی-کانادایی بودند، جان باختند.

جمهوری اسلامی برای چند روز ساقط کردن این پرواز را انکار کرد، اما بعد از انتشار شواهد و اسنادی توسط آمریکا، استرالیا، کانادا و بریتانیا، نهایتا تحت فشار بین‌المللی پذیرفت که هواپیما توسط موشک‌های سامانه دفاعی سپاه ساقط شده، اما مدعی است که این حادثه به خاطر «خطای انسانی» اتفاق افتاده است.

.