اسدالله اسدی به اتهام برنامه ریزی برای بمبگذاری در فرانسه، به بیست سال زندان محکوم شده. این اولین باری است که یک دیپلمات ایرانی برای چنین اتهامی در اروپا محکوم می‌شود

به دنبال صدور حکم بیست سال زندان برای اسدالله اسدی، دیپلمات ایران، توسط دادگاهی در بلژیک، سفیر این کشور در تهران به وزارت امور خارجه ایران احضار شده است.

سفیر بلژیک توسط مدیرکل اروپای غربی وزارت خارجه ایران انجام شده و به گزارش رسانه های این کشور طی آن “مراتب اعتراض شدید” ایران به حکم اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت این کشور در اتریش به وی ابلاغ شده است.

مدیرکل وزارت خارجه ایران به سفیر بلژیک گفته است که حکم صادر شده “ناقض حقوق بین الملل بوده و تعهدات بلژیک در قبال جمهوری اسلامی ایران را نادیده گرفته است”.

یک روز پیش از این احضار سفیر بلژیک، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته بود “ما از مسیر سیاسی و اطلاعاتی و گفت‌و گوهای سرویس های امنیتی به دنبال پیدا کردن راهی برای احقاق حقوق آقای اسدی و بازگرداندن او هستیم و هنوز این تلاش ها ادامه دارد”.

ظریف
محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران گفته کشورش از مسیر سیاسی و اطلاعاتی و مذاکره بین سرویس های امنیتی به دنبال راهی برای بازگرداندن اسدالله اسدی به ایران است

ایران اعلام کرده که این حکم را به رسمیت نمی شناسد و از بلژیک خواسته تا اسدالله اسدی را “فورا آزاد کند”.

دادگاهی در انتروپ بلژیک هفته گذشته در حکمی اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در وین را برای برنامه‌ریزی برای بمبگذاری در یک نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس مجرم شناخت و او را به ۲۰ سال حبس محکوم کرد.

مدیرکل وزارت خارجه ایران ضمن تسلیم یادداشت اعتراض کتبی ایران به سفیر بلژیک گفته است که “نفوذ ادبیات” سازمان مجاهدین “بعضا در روند قضایی این پرونده و اظهارات برخی مسئولان مربوطه آشکار است”.

دولت ایران و وکلای آقای اسدی گفته اند با توجه به ماموریت دیپلماتیک او، دادگاه صلاحیت رسیدگی به این اتهام را ندارد اما دادگاه در بلژیک گفته است که اسدالله اسدی در زمان دستگیری در مرخصی بوده و محل دستگیری او ارتباطی به کشور محل ماموریت او نداشته است.

سه همدست اسدالله اسدی نیز که تابعیت دوگانه ایرانی-بلژیکی داشتند به حبس بین ۱۵ تا ۱۸ سال محکوم شدند و تابعیت بلژیکی آنها سلب شد.

این اولین باری است که یک دیپلمات ایرانی برای چنین اتهامی در اروپا محکوم می‌شود، هرچند پیش از این بارها مخالفان جمهوری اسلامی در اروپا هدف سوءقصد قرار گرفته و شواهدی از ارتباط عاملان با حکومت ایران منتشر شده است.