با گذشت دو روز از مهلت تفاهم موقت ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ضبط و حفظ داده‌های برخی تاسیسات هسته‌ای ایران، تهران می‌گوید الزامی حقوقی برای تمدید این تفاهم ندارد.

دفتر مطبوعاتی آژانس به بی‌بی‌سی فارسی گفت که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، به شورای حکام این نهاد گزارش داده است که ایران نامه او درباره تمدید تفاهم را بی پاسخ گذاشته است.

کاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در وین، مقر آژانس، از آقای گروسی برای درخواست تمدید این تفاهم انتقاد کرده و گفته: “اگر یک اقدام داوطلبانه انجام می‌شود، نباید به عنوان یک اقدام تعهدآور و اجباری تلقی شود.”

آقای غریب‌آبادی گفته است که تفاهم فنی با آژانس با ملاحظات سیاسی و برای کمک به مذاکرات احیای برجام انجام شده بود.

سازمان انرژی اتمی ایران مطابق یک مصوبه مجلس دسترسی آژانس به برخی تاسیسات هسته‌ای را محدود کرد، اما با تفاهمی اجازه داد دوربین‌های آژانس در این تاسیسات همچنان روشن باشند و ویدئوها ضبط شده و در صورت رسیدن به توافقی برای احیای برجام در اختیار آژانس قرار بگیرند.

یک ماه پیش مدت این تفاهم سه ماهه به پایان رسید اما ایران و آژانس توافق کردند که آن را یک ماه دیگر ادامه دهند.

رافائل گروسی و همچنین رهبران قدرت‌های غربی از تمدید نشدن این توافق ابراز نگرانی کرده‌اند.

کاظم غریب‌آبادی گفته است: “مدیرکل آژانس دیروز گزارشی را به اعضای شورای حکام و شورای امنیت ارسال کرد که این یک ماه تمدید هم از منظر او به معنای تمدید تمام شده و ایران به درخواست‌های آژانس پاسخی نداده که این تفاهم فنی را مجددا ادامه دهد و تمدید کند.”

او گفته: “ظاهرا آقای مدیرکل آژانس این را اشتباه فرض کرده و برای خودش حقی قائل کرده است که مکررا این موضوع را پیگیری می‌کند.”

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید آقای گروسی تاکید دارد که تداوم این تفاهم برای نظارت بی وقفه بر فعالیت‌های ایران ضروری است و ایران باید پاسخی فوری بدهد.

برخی محافل دیپلماتیک در ایران می‌گویند احتمال دارد که اجرای تفاهم موقت ایران و آژانس در روزهای آینده دوباره تمدید شود.

ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم شش دور مذاکره در وین داشته‌اند تا آمریکا دوباره تحریم‌های ایران را رفع کند و ایران هم به محدودیت‌های برجام بازگردد.

دور هفتم مذاکرات در حالی آغاز خواهد شد که در ایران ابراهیم رئیسی آماده تحویل گرفتن ریاست جمهوری از حسن روحانی می‌شود.

پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته به احتمال زیاد احیای برجام پیش از روی کار آمدن دولت آقای رئیسی به سرانجام خواهد رسید.