سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توقیف دامنه‌های ده‌ها وب‌سایت مرتبط با این کشور از سوی آمریکا را تلاش برای «مخدوش کردن آزادی بیان در سطح جهانی» دانست و ایالات متحده را به داشتن «استاندارد دوگانه» متهم کرد.

سعید خطیب‌زاده در سخنانی که از سوی خبرگزاری‌ها در ایران مخابره شده، مسیر دولت فعلی ایالات متحده را دقیقا مشابه «مسیر دولت قبلی آمریکا» دانسته است.

آقای خطیب‌زاده گفت که جمهوری اسلامی ایران این موضوع را «از مجاری حقوقی» پی‌گیری خواهد کرد.

به گزارش صدای آمریکا، وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد که توقیف این سایت‌ها با دستور دادگاه در روز سه‌شنبه، ۳۱ خرداد انجام گرفته است.

بنا بر بیانیه وزارت دادگستری آمریکا درباره توقیف ۳۳ وب‌سایت مورد استفاده «اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی ایران» و سه وب‌سایت مورد استفاده گروه «کتائب الحزب‌الله»، این وب‌سایت‌ها تحریم‌های آمریکا را نقض کرده بودند.

بر اساس تحقیقات چند نهاد از جمله پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، دامنه‌های مورد استفاده این وب‌سایت‌ها به یک شرکت آمریکایی تعلق داشت و «اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی ایران» پیش از استفاده از آنها از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، اوفک، مجوز نگرفته بود.

بنا بر بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، پیش از این اوفک به دلیل این که بخش‌هایی از حکومت ایران تحت پوشش سازمان‌های خبری و رسانه‌ای فعالیت دارند، «اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی ایران» را به خاطر هدف قرار دادن نظام انتخابات آمریکا از سوی «رژیم ایران»، تلاش برای «ایجاد اختلاف» میان رای‌دهندگان از طریق پخش اطلاعات گمراه‌کننده آن‌لاین و تلاش برای گمراه کردن رای‌دهندگان آمریکایی در لیست تحریم قرار داده بود.