ایران و گروه‌های نیابتی فعلا قصد درگیری مستقیم با اسرائیل را ندارند

Screen Shot 2023-11-02 at 12.19.45 PM

ایران و گروه‌های نیابتی فعلا قصد درگیری مستقیم با اسرائیل را ندارند

شبکه «سی‌ان‌ان» از قول برخی مقامات و کارشناسان امنیتی گزارش داده که جامعه اطلاعاتی آمریکا در مرحله کنونی بر این باور است که جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی آن در حال تنظیم واکنش خود به جنگ اسرائیل و حماس هستند تا در عین حال که برخی هزینه‌ها را به دشمنان خود تحمیل می‌کنند، از درگیری مستقیم با اسرائیل و آمریکا پرهیز کنند.

این گزارش که روز پنج‌شنبه منتشر شد، می‌افزاید در عین حال آمریکا همچنین آگاه است که ایران کنترل کاملی بر برخی گروه‌های نیابتی، خصوصا حزب‌الله لبنان که قوی‌ترین آن‌هاست، ندارد.

برخی منابع مطلع از گزارش‌های اطلاعاتی دولت جو بایدن نیز به سی‌ان‌ان گفته‌اند که آمریکا آگاهی کاملی از روابط میان ایران و گروه‌های نیابتی ندارد و برخی از آن‌ها می‌توانند بدون توجه به سیاست‌های ایران، وارد تنش‌های نظامی شوند.

جاناتان پانیکوف، تحلیلگر ارشد اطلاعاتی آمریکا، می‌گوید مشکل این‌جاست که نیروهای نیابتی ایران به یک اندازه تابع ایران نیستند و یک‌دست حساب کردن آن‌ها کار اشتباهی است.

بر اساس این گزارش، به همین خاطر اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران درست از روز حمله حماس به اسرائیل در ۱۵ مهر در لبنان مستقر شده تا وضعیت را از نزدیک تحت نظر داشته باشد.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامی از او برده شود، می‌گوید تهران می‌داند که اگر حزب‌الله لبنان درگیری با اسرائیل یا ایالات متحده را تشدید کند، احتمالاً این اقدام به ضد حملات مستقیم علیه ایران منجر شود که می‌تواند برای جمهوری اسلامی ویرانگر باشد.

در همین زمینه کریستین ابی زید، رئیس مرکز ملی مبارزه با تروریسم آمریکا، روز سه‌شنبه به سنای آمریکا گفت که احتمال اشتباه محاسباتی نیروهای نیابتی ایران وجود دارد.