مقام‌های ایرانی می‌گویند خرید ۲۰ میلیون دوز واکسن کووید-۱۹ در دست انجام است. همچنین اعلام شده کشوری که با ایران در تحقیق برای تولید واکسن مشترک همکاری می‌کند کوبا است.

محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور ایران، اعلام کرده است که ایران برای خرید ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا از کوواکس و چین به توافق‌هایی رسیده است خرید واکسن از هند و روسیه را نیز در دستور کار دارد.

آقای واعظی درباره خرید ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن کوواکس، که کنسرسیومی بین‌المللی است، گفته حدود ۲۰۰ میلیون دلار مربوط به خرید آن کاملا تامین شده که “به دلیل تعطیلات کریسمس، امروز یا فردا پرداخت خواهد شد و در این خصوص مشکلی وجود نخواهد داشت.”

او همچنین از مذاکره برای خرید واکسن از چین خبر داده و گفته است: “در حال توافق برای خرید حدود ۴ میلیون دوز هستیم که خرید این واکسن حدود دو ماه طول می‌کشد.”

مقام‌های ایرانی تا چند هفته پیش می‌‎گفتند تحریم‌های آمریکا مانع از خرید واکسن می‌شود اما پس از آن که کوواکس به بی‌بی‌سی گفت آمریکا مجوز خرید واکسن را داده، اعلام شد مشکل خرید واکسن از کوواکس حل شده است.

محمود واعظی امروز گفته است به جز شرکت‌هایی که تاکنون موفق به تولید واکسن شده‌اند، ایران تلاش می‌کند از دیگر واکسن‌های در مرحله آزمایش نیز در صورت تایید نهایی استفاده کند

او گفته: “با توجه به اینکه اکثر فوتی‌های کرونا مربوط به افراد بالای ۶۰ سال و افراد دارای بیماری زمینه‌ای هستند، به محض دسترسی کشور به واکسن، ابتدا این افراد و همزمان کادر درمان و کسانی که مواجهه بیشتری با ویروس دارند، واکسینه خواهند شد.”

آقای واعظی همچنین نسبت به ساخت واکسن در ایران ابراز امیدواری کرده است.

در ایران اعلام شده که هم برای ساخت واکسن مشترک با یک کشور دیگر و هم به طور مستقل پژوهش‌هایی در جریان است، هرچند مستندات این واکسن‌های آزمایشی از طرف منابع مستقل تایید نشده است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در ایران گفته تولید مشترک واکسن با کوبا انجام می‌شود.

آقای جهانپور گفته: “در حال حاضر واکسن کرونای تولید ایران و کوبا در فاز ۲ انسانی در کشور کوبا تحت نظارت و با همکاری انستیتو پاستور ایران انجام می‌شود.”

“ستاد اجرایی فرمان امام” هم مستقلا واکسن دیگری را آزمایش می‌کند که تزریق آزمایشی آن به چند نفر از وابستگان حکومت با پوشش وسیع رسانه‌ای انجام شد.

تزریق واکسن آزمایشی کرونا
پوشش رسانه‌ای تزریق آزمایشی واکسن در کشورهای دیگر معمول نبوده اس

برخی از مقام‌ها و نهادهای ایرانی بر ساخت واکسن ایرانی، به جای خرید از خارج تاکید دارند و از جمله محمدرضا نقدی، معاون هماهنگی سپاه، گفته نیروهای سپاه و بسیج نباید واکسن خارجی بزنند.

ایران در کنار آمریکا و برزیل جزو معدود کشورهایی است که در آن شخص اول حکومت مطالب غیرعلمی و آمیخته به تئوری توطئه درباره کرونا بیان کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در فروردین سال ۹۹ آمریکا را به ساخت ویروس کرونا متهم کرد و گفت: “گفته شده که یک بخش با استفاده از آشنایی با ژنتیک ایرانی به خصوص برای ایران درست شده است.”

وزارت بهداشت ایران در اعلام آغاز شیوع کرونا و آمار مبتلایان و درگذشتگان پنهانکاری کرده و چند ماه پیش مقام‌های ارشد ایران یک وسیله جعلی را به عنوان دستگاه تشخیص کرونا نمایش دادند.