برایان چیسکی، یکی از بنیان‌گذاران “ایر‌بی‌ان‌بی” گفته است به کمک نهادهای غیردولتی و نهادهای خیریه، میزبان ۲۰ هزار افغان پناهجو در سراسر جهان خواهد بود.

ایر‌بی‌ان‌بی بازار مجازی اجاره‌ کوتاه مدت اتاق و یا خانه است. این بنگاه از طریق اپلیکیشن ایر‌بی‌ان‌بی قابل دسترس است.

برایان چیسکی، روز سه‌شنبه، دوم سنبله/شهریور در توییترش نوشت که با آنکه مخارج اسکان بیست هزار پناهجو را خود این شرکت خواهد پرداخت، ولی به همکاری نهاد‌های مختلفی نیاز دارد.

آقای چیسکی در مورد این که شرکتش تا چه زمانی برای پناهجویان مسکن می‌دهد، چیزی نگفته است.

در ۱۰ روز گذشته و بعد از تصرف کابل از سوی گروه طالبان، کشورهای اروپایی و غربی اعلام کرده اند که ده‌ها هزار پناهجوی افغان که جان‌شان در خطر است و می‌خواهند خارج شوند، را می‌پذیرد.

هزاران افغان در ورودی میدان هوایی نظامی کابل که به منظور تخلیه شهروندان اروپایی آمریکایی به طور موقت ایجاد شده است، جمع شده اند و تلاش دارند وارد فرودگاه برای پرواز‌های نظامی با هدف تخلیه شهروندان اروپایی و آمریکایی شوند.

تراکم شهروندان در ورودی میدان نظامی، به بحران بزرگ امنیتی و بشری مبدل شده است. هفته گذشته تعدادی که خود را به هواپیمای در حال حرکت برروی باند آویزان کرده بودند سقوط کردند که تلفاتی برجای گذاشت. تصاویر زنده از این رویداد باعث خشم و همدردی میلیون‌ها انسان در سراسر جهان شد.

اکنون البته تصویرهای ماهوراه‌ای از روز گذشت ۲۳ ماه اوت (دوم شهریور/سنبله) نشان می‌دهد که داخل فرودگاه نسبت به روزهای قبل نظم بیشتری دارد و نیروهای خارجی مسافران را در دسته‌های منظم به سمت هواپیماها راهنمایی می‌کنند. اما در خارج دیوارهای فرودگاه، صف‌های بسیار بلند و ترافیک سنگین ادامه دارد.

در ۱۰ روز گذشته کشورهای مختلف توانسته اند حدود ۴۰ هزار شهروند و افرادی که با این کشورها کار کرده بود را از کابل خارج بسازند. ولی هزارها تن دیگر که واجد شرایط تخلیه است همچنان در کابل گیر کرده اند.

از فرار محمد اشرف غنی، و گروه همراهانش ۱۰ روز گذشته است. این اقدام آغازی شد برای هزارها تن که از ورود غیرمنتظره گروه طالبان شوکه شده و تلاش خروج از کشور را دارند.

گروه طالبان تا هنوز روی یک دولت آنچه خود آنها فراگیر می‌خوانند توافق نکرده اند. هنوز روشن نیست رهبری حکومت آینده دست کدام یک از رهبران گروه طالبان خواهد بود. اگرچه ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفته است که دولت آینده “اسلامی و فراگیر” خواهد بود و شامل همه گروه‌ها بدون در نظر داشت حزب و یا قوم و گروه خاصی خواهد بود.