محمدعلی کامفیروزی، وکیل دادگستری، در اکانت توییتر خود، مستندات مربوط به یک پرونده قضایی در سال ۷۱ را منتشر کرده است که نشان می‌دهد با اعتراض و پیگیری ابراهیم رئيسی، انتشار طرحی از یک فوتبالیست که گفته شده بود شبیه آیت‌الله خمینی است، منجر به صدور حکم ده سال زندان برای طراح آن شده است.

طراح این طرح حسن کریم‌زاده بوده و طرح فوتبالیست در مجله فاراد در سال ۷۱ منتشر شد.

دادگاه بدوی طراح را به اتهام «تهیه و ترسیم طرح توهین آمیز» درباره روح‌الله خمینی و «اقدام علیه امنیت ملی» کشور به یک سال حبس، ۵۰ ضربه شلاق و ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم می‌کند.

رای صادره اما با اعتراض ابراهیم رئیسی که در آن زمان دادستان انقلاب اسلامی تهران بوده، مواجه شده است و در رسیدگی مجدد به این پرونده، طراح این طرح به ۱۰ سال زندان محکوم می‌شود.

اسناد مربوط به این حکم و پرونده قضایی مجله فاراد در کتاب «اسناد و پرونده های مطبوعاتی ایران / دهه ۷۰» منتشر شده است.

آقای کامفیروزی همچنین توضیح داده است که در این پرونده، «مدیرمسئول هم به ۶ ماه حبس و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده بود و البته امتیاز نشریه هم لغو شد».

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، که مهم‌ترین کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ است، در هفته‌های اخیر بارها از آزادی بیان و رسانه‌ها دفاع کرده است و گفته است که دنبال توقیف مطبوعات نیست.

علاوه بر سابقه گسترده ابراهیم رئیسی در نقض آزادی بیان و رسانه‌ها، او سوابق گسترده‌ای در دیگر حوزه‌های حقوق بشر به ویژه در پرونده اعدام هزاران زندانی در تابستان سال ۶۷ دارد.

در سال ۶۷ که شمار زیادی از زندانیان سیاسی به دستور آیت‌الله روح‌الله خمینی به قتل رسیدند، ابراهیم رئیسی معاون دادستان تهران و یکی از اعضای هیئت مشهور به «هیات مرگ» بود که تصمیم‌گیری دربارهٔ اعدام زندانیان به آن واگذار شده بود.

آیت‌الله حسینعلی منتظری، از مراجع تقلید شیعه، در دیدار با اعضای این هیئت، آن اعدام‌ها را «بزرگ‌ترین جنایت در تاریخ جمهوری اسلامی» توصیف کرد و گفت در تاریخ از اعضای این هیات به عنوان «جنایتکار» نام خواهند برد.