مقام‌های دولتی ولایت نورستان در شرق افغانستان می‌گویند که گروهی از “بزرگان محلی” را بازداشت کرده‌اند که نیروهای امنیتی دولتی را تشویق می‌کردند تا مناطق تحت کنترل شان را به طالبان واگذار کنند و به آنان تسلیم شوند.

حافظ عبدالقیوم، والی نورستان به بی‌بی‌سی گفت که این گروه به پاسگاه‌های نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی وانت وایگل رفته و از نیروهای امنیتی خواسته بودند که این ولسوالی را بدون درگیری به طالبان تسلیم کنند. والی نورستان گفت که شمار این افراد ۲۱ نفر بوده است و در همین ولسوالی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند و اکنون تحت بازجویی قرار دارند.

.

گروه طالبان هم گفته این افراد پیام طالبان را به نیروهای امنیتی می‌رساندند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه، این افراد را “نماینده‌های صلح و میانجی توصیف” می‌کند و دستگیری آنان را “جنایت” می‌خواند.

چند روز قبل نیز سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان گفته بود که در روزهای اخیر برخی از افراد تحت نام “متنفذ محلی” در شماری از ولایت‌ها به خاطر واگذاری پاسگاه‌های امنیتی به طالبان زمینه‌سازی می‌کنند.

طارق آرین گفته بود که “میانجی‌گری” این افراد “همکاری مستقیم با دشمن محسوب می‌شود.”

در هفته‌های پسین گزارش‌هایی به نشر رسید که برخی از پاسگاه‌ها در برخی از ولایت‌ها و ولسوالی‌ها بدون درگیری و در برخی موارد با میانجی‌گری افراد متنفذ محلی به طالبان واگذار شده است.

سخنگوی وزارت داخله گفته که تا کنون چندین تن در پیوند به این ‌موضوع بازداشت شدند و همچنین به نیروهای این کشور دستور داده شده تا چنین افرادی را دستگیر کنند.

همزمان با خروج کامل نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان روند سقوط ولسوالی‌ها در ماه‌های اخیر شدت گرفته، مقام‌های دولت از “عقب‌نشینی تاکتیکی” صحبت می‌کنند، به گفته امرالله صالح، معاون رئیس جمهور افغانستان “عقبه طالبان عمق و پهنا ندارد.”

اما، طالبان مدعی شده که در یک ماه گذشته “حدود ۴۰ ولسوالی” را تصرف کرده‌اند