وکیل یک زن ۷۳ ساله آمریکایی مبتلا به بیماری زوال عقل، ویدئویی از چند مامور پلیس آمریکا را منتشر کرده که نشان می‌دهد این ماموران حین دیدن ویدئو لحظه بازداشت موکلش که با زور همراه بوده و منجر به دررفتگی کتفش شده، از او به تمسخر یاد می‌کنند.

کارین گارنر، روز ۲۶ ژوئن تابستان گذشته، کمی پس از آنکه بدون پرداخت ۱۳ دلار برای خریدهایش از یک شعبه سوپرمارکت والمارت خارج شده بود، توسط پلیس با اعمال زور بازداشت شد.

وکیل او می‌گوید که حین بازداشت آرنج او شکسته و کتف او در رفته است و در همین حال به زور به داخل سلول منتقل شده است.

در تصاویر دوربین وصل شده به بدن این افسر پلیس که منتشر شده است، مشاهده می‌شود که این زن پس از به زمین افتادن مرتب می‌گفته که “به خانه می‌روم.”

تحقیقات درباره عملکرد اداره پلیس لاولند ایالت کلرادو آمریکا به جریان افتاده است.

در تصاویری که روز دوشنبه ۲۶ آوریل از دفتر اداره پلیس، در روز بازداشت او منتشر شده است نشان می‌دهد در حالیکه ماموران پلیس با هم شوخی می‌کنند ویدئو لحظه بازداشت زن سالخورده را بررسی می‌کنند.

وکیل این زن می‌گوید: “در حالیکه این مادربزرگ ناتوان با کتف در رفته با دستبند به نیمکت سلول بازداشتگاه در اداره پلیس بسته شده بود، ماموارن پلیس اتاق کناری درباره این واقعه و در رفتن کتف زن شوخی می‌کردند و می‌خندیدند.”

خانواده خانم گارنر یک مهندس در زمینه صدابرداری را استخدام کردند تا بتواند با تقویت صدا در ویدئو دوربین مدار بسته اداره پلیس، حرف‌ها و اظهارنظرهای ماموران را مشخص کند.

وکیل این زن و خانواده گارنر علیه این ادره پلیس و به اتهام نقض قانون حمایت از افراد دارای معلولیت آمریکا و “حمله خشونت‌بار” به خانم گارنر در دادگاه فدرال اقامه دعوا کردند.

سارا شیلکه، وکیل خانم گارنر می‌گوید که موکلش پس از آن شکل از بازداشت که شبیه “شکنجه” بوده است، ۶ ساعت بدون دریافت کمک درمانی و پزشکی در حالیکه از درد گریه می‌کرده، در وضعیت گیج و سرگردان رها شده بوده.

وکیل خانم گارنر در یک بیانیه مطبوعاتی که منتشر کرد می‌گوید که ماموران پلیس “در حق خانم گارنر کوتاهی کردند. آنها در انجام وظیفه خود در قبال جامعه هم کوتاهی کردند. و همه اینها در مقابل دوربین صورت گرفته است.”

پلیس لاولند روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که تا زمان اعلام نتایج “تحقیقات کیفری” که از هفته گذشته آغاز شده، هیچ اظهار نظری نمی‌کند.

دادستانی شهر لاریمر ایالت کلرادو بررسی این پرونده را از جهت اعمال زور حین بازداشت آغاز کرده است.

رئیس پلیس لاولند، متعهد شد که در زمینه تحقیق و تفحص که بوسیله اداره پلیس شهر فورت کالینز کلرادو هدایت می‌شود، شفاف عمل کند.

در این رابطه یک مامور پلیس به مرخصی فرستاده شده و دو مامور دیگر به بخش اداری منتقل شده‌اند.

تصاویر دوربین‌های وصل شده به بدن ماموران پلیس از لحظه دستگیری خانم گارنر اوایل ماه جاری میلادی (آوریل) منتشر شد و خشم بسیاری از مردم را برانگیخته است.

در این تصاویر خانم گارنر پس از ترک سوپرمارکت والمارت در شهر لاولند، در فاصله ۵۰ مایلی شمال دنور، در حالیکه از کنار جاده گل می‌چیند، توسط پلیس متوقف می‌شود.

کمی پیش‌تر دوربین‌های مدار بسته فروشگاه نشان می‌داد که کارکنان سوپرمارکت از او خواستند که پول خریدهایش را که شامل نوشابه گازدار و مواد شوینده بوده به مبلغ ۱۳ دلار و ۳۸ سنت بپردازد.

پس از اینکه پلیس او را متوقف کرد، او سعی داشت به راهش ادامه دهد که ناگهان او را به روی زمین انداختند و با زور به او دستبند می‌زنند و در حالیکه صورتش را به کاپوت ماشین فشار می‌دادند، پاهایش را می‌بندند. او در حال خونریزی بوده است.

شانون استوارت، عروس خانم گارنر به روزنامه “دنور پست” گفت: “بازداشت خانم گارنر وضعیت فراموشی و زوال عقل (دمانس) او را بدتر کرده است. “

او گفت: “برای او اتفاق خیلی سختی بود و نتوانست به حالت قبل خود بازگردد.”

تصاویر ویدئوی بازداشت خشونت آمیز این زن سالخورده بیمار همزمان با انتقادهای گسترده در آمریکا در رابطه با خشونت پلیس به ویژه علیه آمریکایی‌های آفریقایی تبار بوده منتشر شده، هر چند این زن سفید پوست بوده است.