بازداشت دست‌کم ۱۱۸ شهروند به‌دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی طی ماه میلادی گذشته

02

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد که در ماه نوامبر ۲۰۲۳ دست‌کم ۱۱۸ شهروند در کل ایران به‌دست نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران دست‌کم ۴۴ شهروند کرد، ۷ شهروند بلوچ، و همچنین ۴۰ زن، ۵ کودک، و ۱۸ شهروند بهایی را در ماه نوامبر بازداشت کرده یا ربوده‌اند.

بازداشت پیروان ادیان غیر از تشیع در ماه نوامبر نیز همانند ماه‌های گذشته ادامه یافته است. در ماه گذشته، دست‌کم ۲۶ فعال مذهبی بازداشت شده‌اند.

به گزارش ‌هه‌نگاو، ۱۸ نفر از فعالان مذهبی بازداشت‌شده‌ از پیروان آیین بهائی بوده‌اند که ۱۲ نفر از آن‌ها زن و بقیه مرد بوده‌اند. همچنین، در ماه گذشته، دست‌کم ۴ نفر از پیروان کردهای یارسان در استان کرمانشاه بازداشت شده‌اند. چهار فعال اهل سنت نیز در شهرهای سیستان و بلوچستان و کردستان بازداشت شده‌اند.

به گزارش هرانا، بابک زینلی، صهبا طائف، شروین شبرخ، ایرن رحمانی،‌ فواد طائفی، و رضا یزدی، شهروندان بهائی ساکن کرج، به‌رغم گذشت بیست و چهار روز از زمان دستگیری، همچنان به‌صورت بلاتکلیف در بازداشت‌اند.

هرانا به‌نقل از یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این بازداشت‌شدگان اعلام کرد که روز چهارشنبه ۸ آذر، به‌رغم پیگیری‌های مکرر خانواده این شهروندان، مسئولان از دادن پاسخی شفاف درباره وضع پرونده آن‌ها خودداری کردند. همچنین، به خانواده این شهروندان اعلام شده است که هفته آینده برای پیگیری به مراجع قضایی مراجعه کنند.

بر این اساس، در ماه میلادی گذشته، بازداشت ۴۰ زن و ۵ کودک نیز به ثبت رسیده است. بازداشت معلمان، دانشجویان، و فعالان رسانه‌ای نیز در این ماه ادامه داشته است. دست‌کم ۲ دانشجو در شهرهای تبریز و مشهد، همچنین ۹ معلم در شهرهای آبدانان، فیروزآباد، شیراز، اهواز، و مشهد بازداشت شده‌اند. در ماه میلادی گذشته، نهادهای حکومتی دست‌کم ۶ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای و ۹ هنرمند و نویسنده و بازیگر سینما را در شهرهای ایران بازداشت کرده‌اند.

بازداشت در بلاتکلیفی نیز یکی از اقداماتی‌ است که جمهوری اسلامی علیه مخالفانش و فعالان مدنی به کار می‌گیرد. در یکی از همین موارد، حافظ فروحی و آرمان صدقی ثابت و مهدی میرزایی، شهروندان اهل استان گیلان، به‌رغم گذشت بیش از ده ماه از زمان دستگیری، همچنان به‌صورت بلاتکلیف در زندان لاکان رشت محبوس‌اند.

به گزارش هرانا، این شهروندان در یک پرونده مشترک با اتهام‌هایی مانند عضویت در گروه‌های مخالف نظام رو‌به‌رو هستند. چندی پیش نیز اعلام شده بود که حافظ فروحی، یکی از این زندانیان، در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی‌اش دست به اعتصاب زده است.

هه‌نگاو همچنین روز جمعه اعلام کرد که زهرا صفایی و دو فرزندش، پرستو معینی و محمدمسعود معینی، همراه با کامران رضایی‌فر، در مجموع به بیست سال حبس محکوم شدند. این افراد با حضور در شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، به‌اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» هر یک به پنج سال حبس و در مجموع به بیست سال زندان محکوم شدند. تیمور رضائیان، دیگر متهم این پرونده، نیز به پرداخت ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است.

در حال حاضر، زهرا صفایی در بند زنان زندان اوین است و محمدمسعود معینی همراه با کامران رضایی‌فر در بند ۴ زندان این زندان محبوس‌اند. مدتی پیش، پرستو معینی و تیمور رضائیان با تودیع وثیقه موقتا تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شدند.