روابط عمومی سپاه پاسداران همدان از بازداشت هشت نفر از اعضای «عرفان حلقه» در این شهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی‌اکبر کریم‌پور روز دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت بدون به اشاره به تاریخ بازداشت این افراد گفت که پرونده آن‌ها برای انجام مراحل قانونی به دستگاه قضایی ارسال شده است.

در سال‌های گذشته موارد متعددی از بازداشت افراد به دلیل عضویت در عرفان حلقه در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است.

«عرفان حلقه» نام یک مکتب عرفانی است که در دهه ۸۰ شمسی توسط فردی به نام «محمدعلی طاهری» در ایران تأسیس شد.

این مکتب بر فعالیت‌هایی چون «طب مکمل ایرانی، فرادرمانی و ساینتولوژی» متمرکز است.

آقای طاهری ابتدا به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شد ولی این حکم در مرحله تجدیدنظر به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان تغییر یافت.

او در فروردین ۹۷ پس از پایان دوره محکومیت خود آزاد شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اواخر اردیبهشت ۹۹ طرحی را تصویب کردند که بر اساس آن «هر کس در قالب فرقه، گروه، جمعیت یا مانند آن و استفاده از شیوه‌های کنترل ذهن و القائات روانی در فضای واقعی یا مجازی» اقدام به «فعالیت آموزشی و یا تبلیغی انحرافی مغایر و یا مخل» به اسلام کند، به مجازات‌های زندان، شلاق و جریمه مالی محکوم می‌شود.

در مصوبه مجلس برای حمایت مالی از این اقدامات نیز مجازات تعیین شده و «مجازات سردستگی فرقه و یا گروه» نیز طبق ماده ۱۳۰ قانون مجازات اسلامی تعیین خواهد شد.

بر اساس ماده ۱۳۰ قانون مجازات اسلامی، «هرکس سردستگی یک گروه مجرمانه را برعهده گیرد به حداکثر مجازات شدیدترین جرمی که اعضای آن گروه مرتکب شوند»، محکوم می‌شود.

در این ماده همچنین در مواردی ممکن است که «محاربه و افساد فی الارض» بر سردسته گروه «صدق کند». این اتهام مجازات سنگین و در مواردی مجازات اعدام را به همراه خواهد داشت