بازنشستگان کارگری روز یک‌شنبه، دهم اسفند ماه برای چندمین بار در اعتراض به وضع معیشت خود و سیاست‌های مزدی دولت در بیش از ۲۰ شهر ایران تجمع کردند.

بنابر گزارش‌ها، مهم‌ترین خواست‌های مطرح‌شده از سوی این بازنشستگان، افزایش مستمری‌ها، اجرای دور جدید قانون همسان‌سازی در سال جاری، ارائه خدمات درمانی رایگان به بازنشستگان و پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی است.

این تجمعات حوالی ظهر امروز در شهرهای تهران، مشهد، یزد، تبریز، کرمانشاه، اراک، اهواز، خرم آباد، شاهرود، کرج، ایلام و شوشتر برگزار شد.

ادیگر شهرهایی که در آن‌ها تجمعات اعتراضی صورت گرفته اصفهان، زنجان، رشت، شیراز، سنندج، بجنورد، خرمشهر، آبادان و شوش و هفت‌تپه بوده است.

پیش از این، سبد معیشت ماهانه بین هشت تا ۱۱ میلیون تومان برآورد شده است که چند برابر مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی است. بازنشستگان تأمین اجتماعی خواستار افزایش مستمری خود برابر با سبد معیشت ماهانه هستند.

مرکز آمار ایران اخیرا نرخ تورم نقطه‌ای در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ را ۳۴ درصد اعلام کرد. تورم نقطه‌ای به معنی رشد قیمت مجموعه‌ای از کالا‌ها و خدمات در یک ماه مشخص نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن است.