جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، اجلاس جهانی تغییرات اقلیمی را با فراخواندن رهبران جهان برای گام برداشتن در این چالش افتتاح کرده است.

این اجلاس بصورت مجازی و با شرکت ۴۰ نفر از رهبران جهان، امروز و فردا ( ۲۲و ۲۳ آوریل/ ۲ و ۳ اردیبهشت) در جریان است.

آقای بایدن در سخنرانی افتتاحیه این اجلاس گفت: “دانشمندان به ما می‌گویند که این دهه‌ای تعیین کننده است. این دهه‌ای است که باید تصمیم بگیریم تا از بدترین پیامدهای بحران آب و هوایی جلوگیری کنیم.”

آقای بایدن که کشورش میزبانی این نشست را برعهده دارد، ایالات متحده را متعهد کرده که هدف بلند پروازانه‌ای برای به نصف رساندن میزان انتشار گا‌زهای کربنی تا سال ۲۰۳۰ داشته باشد.

اما رئیس جمهور آمریکا در عین حال خاطرنشان کرد که آمریکا مسئول کمتر از ۱۵ درصد از انتشار این گازها در جهان است و به تنهایی نمی‌تواند این اقدام را انجام دهد.

آقای بایدن از رهبران ۴۰ کشور جهان خواست تا هرجه زودتر دست به کار شوند.

آمریکا امیدوار است که طرح جدید بلند پروازنه این کشور، چین، هند و دیگر کشورها را قبل از نشست مهم دیگری که قرار است در ماه نوامبر در گلاسکو برگزار شود، به انجام اقدامات بیشتر ترغیب کند.

اما به گفته خبرنگاران با توجه به منفک بودن برهی از سیاست‌های آمریکا، تردیدهایی در مورد توانایی این کشور در مورد عملی شدن این هدف وجود دارد.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، که از شرکت کنندگان در این نشست است، بار دیگر برتعهد این کشور مبنی بر کاهش روند کاهش گازهای گلخانه‌ای و رساندن این کشور از نظر تصاعد این گازها تا سال ۲۰۶۰ به سطح خنثی تاکید کرد.

رئیس جمهور چین همچنین گفت که این کشور شروع به کاهش تدریجی مصرف ذغال سنگ از سال ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۰ خواهد کرد.

آقای بایدن تغییرات اقلیمی را از همان ابتدای دوران ریاست جمهوری‌اش در کانون توجه دولت خود قرار داد.

او علاوه بر پیوستن به توافقی اقلیمی ۲۰۱۵ پاریس در همان روز نخست کاری، به سرعت اعلام کرد که حدود ۴۰ رهبر جهان را برای اجلاسی جهانی در روز زمین – ۲۲ آوریل – گرد می‌آورد.