فرماندار شهر مرزی مهران در استان ایلام از ورود بیش از ۵۱ هزار زائر اربعین از عراق به ایران بدون انجام تست کرونا خبر داد، در همین حال استاندار کرمان گفته که میزان نتیجه مثبت تست کرونا زائرانی که با یک پرواز مستقیم از عراق به کرمان بازگشتند نگران کننده است.

خبرگزاری فارس روز شنبه، ۱۰ مهر، به نقل از مجید کاکی، فرماندار مهران نوشت: “۵۱ هزار زائر اربعین از ۲۸ شهریور تاکنون بدون تست کرونا و به صورت چشمی از طریق مرز مهران وارد کشور شدند.”

هفته گذشته، رستم قاسمی، وزیر راه ایران در مصاحبه با تلویزیون ایران گفته بود که از زائران ایرانی که از مرز زمینی مهران به ایران بازمی‌گردند، “تست پی‌سی آر گرفته نمی‌شود و تست آنها به صورت چشمی خواهد بود.”

این تصمیم مسئولان ایرانی با انتقادهایی رو به رو شده بود و نگرانی هایی را بابت شدت گرفتن دوباره شیوع کرونا که به تازگی ایران موج پنجم آن را از سرگذرانده، ایجاد کرده است.

نورالله دلخواه، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان ایلام هم عصر روز شنبه ۱۰مهر، به خبرگزاری فارس گفت که طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۸ هزار نفر از مرز مهران وارد ایران شدند و بلافاصله با اتوبوس‌هایی که در این محل مستقر شده به شهرهای مختلف ایران منتقل شدند.‌

استاندار کرمان: تست مثبت زائران اربعین نگران کننده است

در همین حال استاندار کرمان درباره تست مثبت تعداد قابل توجهی از مسافرانی که با پرواز مستقیم از عراق به کرمان بازگشتند ابراز نگرانی کرد و خواستار ارائه فهرست افرادی که در مراسم اربعین شرکت داشتند، شد تا از همه آنها تست گرفته شود.

علی زینی‌وند، استاندار کرمان روز شنبه ۱۰ مهرماه به خبرگزاری ایرنا گفت: “شب گذشته تنها پرواز مستقیم عراق – کرمان بازگشت و نتیجه تست کرونای زائران اربعین نگران کننده بود زیرا تعداد قابل توجهی از مسافران با تست مثبت بازگشتند.”

او از سازمان حج و زیارت خواست فهرست افرادی که در مراسم اربعین شرکت کردند را به دانشگاه علوم پزشکی ارائه دهد تا از همه تست کرونا گرفته شود.

او همچنین تاکید کرد که مدیران و کارمندانی که به کربلا رفتند بدون ارائه تست منفی به محل کار خود بازنگردند.

او بازگشت زائران اربعین را “زنگ خطری برای افزایش شیوع کرونا” توصیف کرد و گفت: “برای سفر اربعین مجوز تعداد کمی مشخص و ویزا داده شد اما تعداد کسانی که به این سفر رفتند بسیار زیاد بود و از راه های زمینی هم رفتند.”

ایران به تازگی از پایان موج پنجم شیوع کرونا خبر داده است. به گزارش وزارت بهداشت ایران در روز شنبه ۱۰ مهر ماه، ۲۱۷ نفر جان خود را از دست داده اند. تعداد مبتلایان جدید هم ۱۰ هزار و ۱۳۵ نفر اعلام شده که ۱۶۷۳ نفر از آن ها در بیمارستان ها بستری شده‌اند.

در حال حاضر ۱۶ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۱۹۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۷۶ شهر در وضعیت زرد و ۵۸ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.