رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی روز چهارشنبه خبر داد که ۳۰ میلیون دلار از پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی «برای مصارف بهداشتی و درمانی» استفاده شده و احتمالا بخشی از آن «به خرید واکسن کرونا تخصیص می‌یابد».

حسین تنهایی به خبرگزاری ایلنا گفت که قرار است که از این پول‌ها برای کالاهای دیگر هم استفاده شود، «اما منتظر هستند تا ببینند نتیجه مذاکرات برجام چه می‌شود».

به گفته او، اگر مذاکرات به نتیجه برسد ایران می‌تواند کل پول را دریافت کند.

پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی ۸ و نیم میلیارد دلار بوده، اما بانک مرکزی ایران این رقم را ۷ میلیارد دلار اعلام کرده است.

چانگ سای کِیون، نخست ‌وزیر کره جنوبی روز ۲۲ فروردین به ایران سفر کرده بود. این دیدار نخستین سفر یک نخست ‌وزیر کره جنوبی به کشور در ۴۴ سال گذشته است.

چند روز پیش از سفر آقای کیون، ایران یک کشتی کره جنوبی را که سه ماه پیش به اتهام «آلوده کردن آب‌های خلیج فارس» توقیف کرده بود، آزاد کرد.

دولت سئول و شرکت صاحب کشتی این اتهام را رد کرده بودند و خبرگزاری یونهاپ این کشور از قول یک مقام آگاه گزارش داده بود ایران با توقیف کشتی، در صدد فشار به کره جنوبی برای آزاد کردن میلیاردها دلار دارایی مسدود شده جمهوری اسلامی در بانک‌های سئول است.

خبرگزاری رویترز نیز از قول یک منبع کره جنوبی گزارش داده بود «بعد از این‌که دولت سئول به ایران قول داد تا برای آزاد کردن دارایی‌های مسدود شده تلاش کند، ایران کشتی یاد شده را آزاد کرد»