بانک توسعه آسیایی اعلام کرده که بعد از خروج نیروهای خارجی نیز کمک‌هایش را به افغانستان ادامه می‌دهد.

بانک توسعه آسیایی از بزرگترین کمک‌کنندگان به نوسازی و بازسازی افغانستان است. این بانک تاکنون ۸۱۷/۳ میلیون دلار قرضه و ۳/۹ میلیارد دلار کمک‌ بلاعوض به افغانستان داده است.

نرندرا سنگرر رئیس بانک توسعه آسیایی در افغانستان، امروز (چهارشنبه، هشتم ثور/اردیبهشت) در یک نشست خبری برای نشر گزارش سالانه این بانک درباره افغانستان گفت تا زمانی که نهادهای دولتی و نیروهای امنیتی افغانستان وجود دارند، فعالیت بانک توسعه آسیایی در این کشور ادامه خواهد یافت.

در چشم انداز سالانه بانک توسعه آسیایی پیش بینی شده که رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۲۱ بهبود یابد.

به گفته این نهاد در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع کرونا، ادامه خشونت‌ها و بی‌ثباتی، رشد اقصادی افغانستان به منفی پنج درصد کاهش یافت.

پیش‌بینی رشد اقتصادی افغانستان در گذشته و آینده . بودجه سال ۱۴۰۰. .

در این گزارش پیش‌بینی شده رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۱ به حالت عادی برگردد.

آقای سنگرر تاکید کرد این رشد بستگی به موفقیت واکسیناسیون کرونا دارد تا زمینه‌ساز بازگشت کسب‌و‌کار و فعالیت‌های اقتصادی به حالت عادی شود.

در گزارش آمده تورم که در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲/۳ درصد بود در سال ۲۰۲۰ به ۵/۶ درصد افزایش یافته است. بعلاوه، قیمت موادغذایی در افغانستان در سال ۲۰۲۰ افزایش بی‌سابقه ۱۰ درصدی داشته است.

بانک توسعه آسیایی پیش بینی کرده با بهبود عرضه مواد غذایی در بازارهای افغانستان، نرخ تورم در سال ۲۰۲۱ به پنج و در سال ۲۰۲۴ به چهار درصد کاهش یابد.

مجموع کمک‌های بانک توسعه آسیایی به افغانستان . شامل قرضه، کمک‌های بلاعوض و همکاری‌های فنی تعهد شده به افغانستان . .

در گزارش آمده روند واکسیناسیون در افغانستان به دلیل ناامنی و عدم دسترسی به موقع به واکسن ممکن است با چالش مواجه شود که بر رشد اقتصادی تاثیر خواهد داشت.

درگزارش همچنین به کمک ۲۹۵ میلیون دلاری دولت برای حمایت از فعالیت‌های کوچک و متوسط در دوره کرونا اشاره شده است. شیوع کرونا تاثیر شدیدی بر فعالیت‌های کوچک و متوسط اقتصادی در افغانستان داشته است. قبل از شیوع کرونا در این بخش ۱/۶ میلیون نفر شاغل بوده‌اند.

بانک توسعه آسیای به دولت افغانستان توصیه کرده برای رشد فعالیت‌های اقتصادی، زیرساخت‌ها را توسعه دهد، امنیت را بهبود ببخشد، با فساد مبارزه کند و مقررات را تسهیل کند. همچنین به حقوق مالکیت، اجرای قراردادها، ابتکار و ارتقای مهارت کارگران توجه نشان دهد