یک مقام‌ رسمی آمریکا از قصد جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور برای اعلام کاهش ۵۰ درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای از سوی واشینگتن تا سال ۲۰۳۰ خبر داد.

به گزارش روز پنج‌شنبه، دوم اردیبهشت خبرگزاری فرانسه، این مقام رسمی که ترجیح داده ناشناس بماند، گفته بایدن در یک کنفرانس مجازی که به مناسبت روز جهانی زمین برگزار می‌شود این خبر را اعلام خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، مصرف گازهای گلخانه‌ای را که عامل اصلی تغییرات اقلیمی معرفی می‌شوند، تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۵۰ تا ۵۲ درصد نسبت به سال ۲۰۰۵ کاهش خواهد داد.

انتظار می‌رود نخست‌وزیران ژاپن و کانادا نیز از برنامه کشورهای خود در این زمینه خبرهای جدیدی ارائه کنند.

این خبر بعد از بازگشت رسمی آمریکا در اوایل اسفند ۹۹ به پیمان آب‌وهوایی پاریس منتشر می‌شود.

به دنبال تلاش‌های گسترده آمریکا و مذاکراتی طولانی٬ پیمان اقلیمی پاریس در سال ۲۰۱۵ امضا شد. خروج از این معاهده اقلیمی جهانی یکی از وعده‌های عمده دونالد ترامپ به رای‌دهندگان آمریکایی در سال ۲۰۱۶ بود که عملی شد، اما بایدن نیز در نخستین روز کاری خود در کاخ سفید در فرمانی اجرایی این تصمیم ترامپ را لغو کرد.

دولت باراک اوباما نیز از جمله امضا کنندگان این پیمان بود که هدف آن تلاش مشترک برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ٢٠٣٠ اعلام شده و او در سال ۲۰۱۵ وعده داده بود که انتشار گازهای گلخانه‌ای آمریکا را تا سال ۲۰۲۵ نسبت به سطح سال ۲۰۰۵ بین ۲۶ تا ۲۸ درصد کاهش خواهد داد.

دانشمندان معتقدند که تحت تاثیر تولید گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت بشر، دمای زمین به نسبت سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ (دوران ماقبل صنعتی) حداقل یک درجه افزایش یافته است.

پیش‌بینی‌ سازمان جهانی هواشناسی نشان می‌دهد که به احتمال ۷۰ درصد، میزان گرمایش زمین حداقل در یکی از ماه‌های سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ حدود ۱.۵ درجه بالاتر از دوران پیشاصنعتی خواهد شد.

.