جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید هنوز زود است که معلوم شود مذاکرات غیر مستقیم با ایران در احیای توافق هسته‌ای برجام موفق خواهد شد یا نه.

آقای بایدن در یک نشست خبری با نخست‌وزیر ژاپن گفت اقدام ایران در غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم، “کمکی به این کشور نمی‌کند.”

ایران پس از حادثه‌ در نیروگاه نطنز که هنوز ابعاد آن مشخص نیست، اعلام کرد غنی‌سازی اورانیوم را به سطح ۶۰ درصد رسانده است. گزارش‌هایی از احتمال نقش داشتن اسرائیل در این حادثه منتشر شده است.

اعلام غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در حالی صورت گرفته که مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین برای احیای برجام جریان دارد.

رئیس جمهوری آمریکا از مذاکرات وین استقبال کرده و گفته است “ما خوشحالیم که ایران پذیرفته به گفتگو ادامه دهد.”

آقای بایدن گفت هنوز برای قضاوت درباره‌ نتیجه‌ نهایی این مذاکرات زود است، چون مذاکرات جریان دارد.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران نسبت به “فرسایشی” شدن این گفت‌وگوها به مسئولان دولت هشدار داده است.

آقای بایدن بار دیگر تاکید کرد از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که در زمان حضور او در معاونت ریاست‌جمهوری باراک اوباما به دست آمد، حمایت می‌کند اما برای بازگشت به آن “امتیازات عمده” نخواهد داد.

طبق این توافق در برابر وقفه در برخی از جنبه‌های برنامه اتمی ایران، تحریم‌های بین‌المللی هسته‌ای علیه این کشور برطرف شد اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق پس از روی کار آمدن با خروج از این توافق، همه تحریم‌های اتمی ایالات متحده را دوباره اعمال کرد و تحریم‌های بیشتر و شدیدتری علیه این کشور به اجرا گذاشت.

ایران انتظار دارد دولت جو بایدن، تحریم‌های دوران دونالد ترامپ را برطرف کند و دوباره به توافق هسته‌ای برگردد اما ایالات متحده تاکید کرده ایران ابتدا باید به تمامی تعهدات خود بازگردد. دو کشور تاکید می‌کنند طرف مقابل باید در اجرای تعهدات برجامی پیش‌قدم شود.

ایران بر خلاف توافق برجام ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده، غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را آغاز کرده و سطح بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش داده است.

آقای خامنه‌ای گفته است پس از رفع همه تحریم‌های آمریکا، ایران با “راستی آزمایی” آن دوباره به تعهدات خود در برجام بازخواهد گشت