ک روز بعد از به تاخیر افتادن رای گیری درباره برنامه یک تریلیون دلاری بازسازی زیرساخت‌های آمریکا، جو بایدن رییس جمهوری این کشور برای جلب رای کافی راهی کنگره شده است.

بخشی از اعضای حزب دموکرات می‌گویند تا وقتی که کنگره با لایحه مجزایی به ارزش ۳.۵ تریلیون دلار برای تغییرات جوی و بهزیستی موافقت نکند به لایحه دولت رای مثبت نخواهد داد.

این لایحه در کانون دستور کار حزب است و برای دموکرات‌ها اهمیت زیادی دارد.

دموکرات‌های میانه‌رو می‌خواهند ارزش مالی این برنامه کاهش پیدا کند و لیبرال ها به دنبال بودجه بیشترند.

پرامیلا جایائال، دبیر فراکسیون پیشروی کنگره رییس جمهوری را به دلیل “مشارکت عمیقش در مذاکرات بودجه” تحسین کرد.

این درحالی است که برخی دموکرات‌ها از آقای بایدن انتقاد کرده‌اند و می‌گویند از مذاکرات درون حزبی فاصله گرفته است.

با وجود این، بعد از ۳۰ دقیقه گفتگو، دموکرات‌ها اعلام کردند که آقای بایدن سقف بودجه مورد نظر خود را برای این مذاکرات اعلام نکرده است.

رییس جمهوری آمریکا بعد از این ملاقات به خبرنگاران گفت: “کار را تمام می‌کنیم، مهم نیست که ۶ دقیقه، ۶ روز یا ۶ هفته طول بکشد. کار را تمام می‌کنیم.”

لایحه دولت برای زیرساخت‌های آمریکا، حمل و نقل، شبکه آبرسانی و پروژه‌های دیگر را در بر می‌گیرد و از حمایت گسترده‌ای برخوردار است اما دموکرات‌های پیشرو می‌خواهند تصویب آن را به لایحه‌ای دیگر مربوط به تغییرات جوی و کمک‌های بهزیستی مشروط کنند.

این لایحه مالیات ثروتمندان و شرکت‌های بزرگ را افزایش می‌دهد و درآمد حاصل از آن را در برنامه‌های اجتماعی مختلف مانند آموزش پیش دبستانی، کمک هزینه‌ دولتی برای دو سال اول کالج سرمایه‌گذاری می‌کند.

جو بایدن و نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان در تلاشند تا در بین دموکرات‌های میانه‌رو و پیشرو اجماع ایجاد کنند.

خانم پلوسی پیشتر اعلام کرده بود که روز جمعه این لایحه را حتما به رای خواهد گذاشت.