جو بایدن رئیس جمهور آمریکا می گوید که این کشور “در مسیر” کامل کردن عملیات خروج غربی ها و همکاران افغان آنها از کابل در ضرب الاجل ۳۱ اوت است، تصمیمی که علیرغم درخواست متحدان آمریکا برای تمدید این ماموریت اعلام می شود.

او گفت: “هرچه زودتر این ماموریت را تمام کنیم بهتر است.”

همزمان رسانه های آمریکایی در ساعات اخیر گزارش داده اند که برخی از نیروهای آمریکایی اکنون کابل را ترک کرده اند.

با این حال یک مقام وزارت دفاع آمریکا به سی ان ان گفته است که خروج برخی از سربازان آمریکایی پیش از ضرب الاجل ۳۱ اوت “بر این ماموریت تاثیری نمی گذارد.”

آقای بایدن می گوید حداقل ۷۰ هزار و ۷۰۰ نفر از کابل، که ۹ روز قبل به دست طالبان افتاد، خارج شده اند.

طالبان با هرگونه تمدید ضرب الاجل ۳۱ برای خروج نیروهای آمریکایی مخالفت کرده است.

آقای بایدن گفت: “طالبان گام هایی برای کمک به خارج کردن افراد ما برداشته است” و افزود که قضاوت جامعه جهانی به عملکرد طالبان بستگی خواهد داشت .

او گفت: “هیچ کس روی حرف های طالبان حساب نخواهد کرد.”

او بعد از شرکت در اجلاس گروه ۷ که موضوع آن بحران افغانستان بود سخنرانی می کرد. بریتانیا و سایر متحدان، آمریکا را ترغیب کرده اند ورای ۳۱ اوت در کابل بماند تا پروازهای خروجی بیشتری انجام شود.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا که ریاست نشست گروه ۷ را به عهده داشت، گفت که بریتانیا “تا آخرین لحظه” به خارج کردن مردم ادامه خواهد داد. او همچنین طالبان را ترغیب کرد به افغان ها اجازه دهد بعد از این ضرب الاجل هم خارج شوند.

اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا در این نشست گفت که رهبران گروه ۷ “توافق کردند که این وظیفه اخلاقی ماست که به مردم افغانستان کمک کنیم و تا جایی که شرایط اجازه می دهد از آنها حمایت کنیم.”

تقریبا شش هزار سرباز آمریکایی و بیش از هزار سرباز بریتانیایی برای تامین امنیت فرودگاه کابل تلاش می کنند تا شهروندان غربی از جمله دیپلمات ها و افغان های واجد شرایط را خارج کنند.

فرودگاه کابل
عملیات خارج کردن مردم از طریق فرودگاه کابل از پایان هفته شتاب گرفته است

گروه کوچکتری از نیروهای سایر اعضای ناتو از جمله فرانسه، آلمان و ترکیه هم آنجا حضور دارند.

روند تخلیه شتاب گرفته است به طوری که بیش از ۲۱ هزار نفر از روز یکشنبه آنجا را ترک کرده اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان پیشتر در روز سه شنبه گفت که این گروه احتمالا با تمدید ضرب الاجل موافقت نخواهد کرد و راه ورود افغان ها به فرودگاه سد خواهد شد.

او به خبرنگاران گفت که این خطر هست که مردم در میان هرج و مرج “جانشان را از دست بدهند”

با این حال معلوم نیست جلوگیری از خروج شهروندان افغان شامل کسانی که مدارک کامل سفر دارند می شود یا نه.

آقای بایدن در سخنرانی عصر سه شنبه همچنین به خطر فزاینده گروه موسوم به “دولت اسلامی” (داعش) اشاره کرد.

او گفت آمریکا هرچه بیشتر در افغانستان بماند با خطر “فاحش و فزاینده حمله یک گروه تروریستی به نام داعش کی” یا همان داعش خراسان روبروست.

او گفت: “هر یک روزی که در کارزار هستیم روز دیگری است که می دانیم داعش-کی به دنبال هدف گفت فرودگاه و حمله به نیروهای آمریکایی و متحدان ماست.”