رئیس جمهوری جدید آمریکا که در دوران کارزارهای انتخاباتی خود بارها از عزم خود برای بازگرداندن کشورش به توافق هسته‌ای با ایران سخن گفته بود، روز جمعه هم یک بار دیگر تاکید کرد که واشنگتن به همراه متحدان اروپایی خود آماده به کارگیری دوباره دیپلماسی در ارتباط با برنامه هسته‎ای ایران است.

این سخنان همزمان با اقدام سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد بود که روز جمعه به شورای امنیت اطلاع داده کاخ‌سفید از اقدام دولت پیشین آمریکا برای بازگرداندن تحریم‎‎‎‎‌های سازمان ملل علیه ایران، و ادعای به کارگیری مکانیسم ماشه، صرف نظر کرده است.

ریچارد میلز، سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت گفته از نظر آمریکا تحریم‌های سازمان ملل که شش سال پیش برداشته شدند، “فسخ شده باقی می‌مانند”.

همزمان دولت آمریکا محدودیت‌های تردد دیپلمات‌های ایرانی در مقر سازمان ملل در نیویورک را کاهش داده است. این محدودیت‌ها در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ تشدید شد.

در این باره بیشتر بخوانید:

افغانستان
همزمان با سخنان جو بایدن درباره افغانستان، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم در نشست وزیران دفاع ناتو به متحدین این کشور اطمینان داده که آمریکا “خروج عجولانه و بی‌نظمی” از افغانستان نخواهد داشت

آمریکا از صلح افغانستان قویا حمایت می‌کند

جو بایدن در حضور مجازی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ همچنین به افغانستان و روند مذاکرات صلح با طالبان اشاره کرد و گفت: “دولت من قویا از روند جاری اقدامات دیپلماتیک در افغانستان حمایت می‌کند تا به این جنگ که در آستانه ورود به ۲۰ سالگی است پایان دهد.”

حمایت آقای بایدن از مذاکرات صلح با طالبان، یکی از معدود زمینه‌هایی است که او در همسو با تلاش‌های دولت دونالد ترامپ و رویکرد وزارت خارجه تحت امر مایک پومپئو پیش گرفته است.

با این حال، او بر خلاف دونالد ترامپ که منتقد جدی پیمان ناتو بود، گفته دولت آمریکا به طور کامل خود را متعهد به همکاری با ناتو و متحدان دیگرش در افغانستان می‌داند.

“ما همچنان به این شعار وفادار خواهیم ماند که هرگز نگذاریم افغانستان روزی دوباره به پایگاهی برای فعالیت‌های تروریستی علیه آمریکا، متحدانش و منافع ما بدل شود.”

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفته اجازه نخواهد داد که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) دوباره جان بگیرد و از نو خود را سازماندهی کند.

همزمان با سخنان جو بایدن درباره افغانستان، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا هم در نشست وزیران دفاع ناتو به متحدین این کشور اطمینان داده که آمریکا “خروج عجولانه و بی‌نظمی” از افغانستان نخواهد داشت

در این باره بیشتر بخوانید:

جان کری که در سال ۲۰۱۶ به عنوان وزیر خارجه امریکا معاهده اقلیمی پاریس را امضاء کرده بود اکنون نماینده ویژه جو بایدن در امور اقلیمی است
جان کری که در سال ۲۰۱۶ به عنوان وزیر خارجه امریکا معاهده اقلیمی پاریس را امضاء کرده بود اکنون نماینده ویژه جو بایدن در امور اقلیمی است

آمریکا رسما به معاهده اقلیمی پاریس پیوست

همزمان با سخنان روز جمعه جو بایدن در کنفرانس مونیخ، آمریکا رسما به معاهده اقلیمی پاریس پیوست. این کشور بعد از آن که یکی از بانی‌یان اصلی معاهده پاریس در سال ۲۰۱۶ شد، با روی کار آمدن دونالد ترامپ در نوامبر همان سال، از این معاهده خارج و آن را “تهدیدی برای تجارت جهانی” خواند.

اما اکنون آقای بایدن با نفی سیاست “اول آمریکا” که آقای ترامپ مدافع جدی آن بود، ضمن بازگرداندن کشورش به این معاهده گفته بنا دارد با اختصاص ۲ تریلیون دلار (۲۰۰۰ میلیارد دلار) در پروژه‌های زیربنایی با نگرش کاهش گازهای گلخانه‌ای، نقش مهمی در رسیدن به اهداف معاهده پاریس ایفا کند.

آقای بایدن روز جمعه همچنین به طور مجازی در اجلاس سران ۷ کشور اقتصادی جهان، موسوم به جی۷، حضور یافت و همتایان خود از بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا گفتگو کرد.

او گفته بنا دارد به طور حضوری در این اجلاس که قرار است بریتانیا تابستان امسال میزبان آن باشد شرکت کند.

سخنرانی اقای بایدن در اجلاس امنیتی امسال مونیخ آلمان در حالی صورت گرفت که او دو سال پیش به عنوان یک شهروند و معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا به مونیخ رفته بود و در تضاد با دولت وقت تحت ریاست دونالد ترامپ، وعده داده بود که آمریکا به صحنه جهانی دیپلماسی “باز خواهد گشت”.

او روز جمعه، ۱۹ فوریه، با اشاره به آن سخنان گفت که “به قول خود عمل کرده” و اکنون “آمریکا بازگشته است” و بنا دارد نقشی که از آن در صحنه جهانی انتظار می‌رود را ایفا کند.

هدیه ۴ میلیارد دلاری آمریکا به واکسیناسیون جهانی کرونا

جو بایدن همچنین از اهدای ۴ میلیارد دلار کمک به تلاش‌های جهانی برای واکسیناسیون دنیا در برابر ویروس کرونا خبر داد.

انتظار می‌رود این پول در اختیار مکانیسم کوواکس که به همت اروپا برای کمک به واکسیناسیون در کشورهای در حال توسعه تشکیل شده قرار گیرد.

به این ترتیب، آمریکا که در دوران ریاست‌جمهوری آقای ترامپ رغبتی برای کمک به کوواکس از خود نشان نداده بود، به بزرگترین حامی مالی آن بدل خواهد شد. تا کنون بریتانیا با حدود ۷۵۰ میلیون دلار کمک مالی، حامی اول کوواکس معرفی می‌شد. کانادا هم یکی دیگر از حامیان بزرگ این طرح است.