بایدن: غرب برای حمله به روسیه توطئه نکرد؛ مسکو: هر سه زرادخانه‌ اتمی ناتو باید عضو «استارت نو» شوند

3

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه پس از سخنان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مبنی بر تعلیق مشارکت در پیمان دوجانبه «استارت نو» برای خلع سلاح هسته‌ای، گفت که اوکراین یک سال پس از تهاجم نظامیه روسیه «با اقتدار ایستاده است» و مسکو قادر به شکست همسایه خود نخواهد بود.

آقای بایدن در سفر حود به ورشو، پایتخت لهستان که درست یک روز پس از سفر بدون اعلام قبلی او به کی‌یف انجام شد، گفت: «نزدیک یک سال پیش، من این‌جا در ورشو در کاخ سلطنتی سخنرانی کردم. ولادیمیر پوتین تنها چند هفته بعد حمله مرگبار خود به اوکراین را آغاز کرد و این‌گوینه بود که بزرگترین جنگ روی زمین در تاریخ اروپا پس از جنگ جهانی دوم رقم خورد و اصولی که برای بیش از ۷۵ سال شکل دهنده سنگ بنای صلح، رفاه و ثبات در جهان بودند، در خطر درهم شکستن قرار گرفتند. یک سال پیش جهان فکر می‌کرد که کی‌یف سقوط خواهد کرد. اما، خوب، من به تازگی از آن‌جا آمده‌ام و می‌توانم حال و روز پایتخت اوکراین را گزارش کنم. کی‌یف با اقتدار، غرورآمیز، سربلند و از همه مهم‌تر آزاد ایستاده است.»

وی افزود: «یک سال پیش همه حکومت‌های دموکراتیک درحال گذر از آزمونی با سوالاتی بسیار ساده و بنیادین بودندد. آیا ما پاسخی برای این سوال‌ها داریم یا در جواب دادن ناتوانیم؟ آیا ما قوی خواهیم بود یا ضعف بر ما چیره خواهد شد؟ آیا ما و متحدانمان اتحاد خود را حفظ خواهیم کرد یا از هم خواهیم گسست؟ یک سال بعد جواب‌ها روشن شده‌اند. ما پاسخ دادیم. قوی و متحد و قاطع خواهیم بود.»

جو بایدن درباره ثمرات جنگ برای روسیه افزود: «ولادیمیر پوتین فکر می‌کرد می‌تواند فنلاند را از ناتو دور نگه دارد، در صورتی که با سوئد و فنلاندی در شرف عضویت در ناتو مواجه شد. او فکر می‌کرد که می‌تواند ناتو را در هم شکند و اتحادش را از بین ببرد. اما در عوض ناتو از هر زمان دیگری متحد‌تر و یکپارچه‌تر است.»

اگرچه رئیس جمهوری ایالات متحده در سخنانش به تعلیق مشارکت روسیه در پیمان «استارت نو» اشاره‌ای نکرد، اما با تاکید بر این که آمریکا و متحدانش از طریق همبستگی با کی‌یف به دنبال کنترل یا نابودی روسیه نیستند، گفت: «غرب به هیچ‌وجه آن طوری که ولادیمیر پوتین در سخنان امروزش گفت به دنبال حمله به روسیه نبوده است. این جنگ هرگز ضرورتی نداشت. این نبرد چیزی جز یک تراژدی نیست و آقای پوتین آن را برگزید.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه امروز در سخنرانی سالانه خود اعلام کرد که روسیه مشارکت خود در «پیمان استارت نو» مبنی بر خلع تسلیحات هسته‌ای را تعلیق می‌کند. او در توضیح تصمیم خود برای تعلیق تعهدات روسیه در پیمان «استارت نو» گفت: «آمریکا و متحدانش در ناتو می‌خواهند به ما یک شکست استراتژیک را تحمیل کنند. آن‌ها همزمان تلاش می‌کنند تا به تاسیسات هسته‌ای ما دست یابند. در نتیجه، امروز باید اعلام کنم که روسیه همکاری خود در پیمان سلاح‌های تهاجمی استراتژیک را به حالت تعلیق در می‌آورد.»

در پی این اعلام آقای پوتین، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، این اقدام او را «عمیقا تاسف‌بار و غیرمسئولانه» دانست و خاطر نشان کرد که آمریکا با دقت فعالیت‌های روسیه را زیر نظر دارد. وی همچنین گفت: «البته که ما در هر صورت از امنیت خود و متحدانمان اطمینان حاصل خواهیم کرد. اما در عین حال آماده‌ایم تا در مورد محدود کردن تسلیحات استراتژیک در هر زمانی صرف نظر از هر اتفاقی که در روابط دوجانبه‌مان یا در دنیا رخ دهد با روسیه مذاکره کنیم. فکر می‌کنم باید به عملکرد مسئولانه خود در این موضوع ادامه دهیم. بقیه کشورهای دنیا از ما چنین انتظاری دارند.»

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز با اظهار تاسف در مورد این اقدام ولادیمیر پوتین گفت: «با تصمیم امروز درباره استارت نو، تمام ساختار کنترلی تسلیحات از بین رفت. من قویاً از روسیه می‌خواهم که در تصمیم خود تجدید نظر کند و به توافقات موجود احترام بگذارد.»

روسیه به رعایت پیمان «استارت نو» ادامه می‌دهد

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای به رغم تصمیم ولادیمیر پوتین مبنی بر تعلیق شراکت روسیه در پیمان «استارت نو» اعلام کرد: «فدراسیون روسیه قصد دارد رویکرد مسئولانه خود در قبال این پیمان را تا زمان انقضایش حفظ و به رعایت دقیق محدودیت‌های کمی در رابطه با سلاح‌های تهاجمی استراتژیک بپردازد.»

این وزارت‌خانه البته تصمیم آقای پوتین را با متهم کردن به «اقدامات مخرب» که به نقض مفاد متعدد پیمان سال ۲۰۱۰ می‌انجامد، توجیه کرد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود با تاکید بر این که «ماندن در وضعیت موجود بیش از این امکان‌پذیر نیست» افزود: «غرب به رهبری ایالات متحده در تلاش برای آسیب‌رسانی به کشور ما در همه سطوح، همه زمینه‌ها و در همه مناطق جهان است.»

از سوی دیگر مسکو بر این باور است که زرادخانه‌های هر سه قدرت هسته‌ای ناتو یعنی آمریکا، فرانسه و بریتانیا باید با هم در پیمان محدود سازی و کاهش تسلیحات هسته‌ای به حساب آیند، در حالی‌ که اکنون تنها آمریکا عضو این پیمان است.

در نهایت، کرملین مدعی است که آمریکا با توسعه سیستم‌های ضد موشکی که قادر به رهگیری کلاهک‌های هسته‌ای روسی هستند، پیمان «استارت نو» را ناکارآمد ساخته است. مسکو همچنین واشنگتن را به نقض این پیمان از طریق  «تغییر نام بیش از ۱۰۰ سلاح تهاجمی استراتژیک به طوری که دیگر در ذیل مفاد این تفاهم‌نامه قرار نمی‌گیرند» متهم می‌کند.

وزارت امور خارجه روسیه می‌گوید در صورتی که واشنگتن در امر کاهش تنش در سطح بین‌المللی «حسن نیت» نشان دهد، مسکو قادر خواهد بود تعلیق پیمان «استارت نو» را ملغی سازد.

کاخ کرملین همچنین پیش از این در اوایل ماه اوت اعلام کرده بود که بازرسی‌های برنامه ریزی شده از سایت‌های نظامی خود را به حالت تعلیق در می‌آورد.