در خلال نگرانی‌های فزاینده در مورد تجمع نیروهای روسیه در مرز اوکراین، کرملین اعلام کرده است که رهبران روسیه و آمریکا روز سه شنبه در تماسی ویدئویی با یکدیگر گفت و گو خواهند کرد.

این خبر درحالی اعلام می شود که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفت آمریکا شواهدی از برنامه روسیه برای حمله ای “در ابعاد گسترده” به اوکراین دارد.

او گفت روشن نیست که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، هنوز تصمیم نهایی در مورد چنین حمله ای را گرفته است یا نه.

روسیه می گوید قصد حمله به اوکراین را ندارد و در مقابل اوکراین را به تقویت نیرو در مرز متهم می کند.

اوکراین می گوید که روسیه ۹۴ هزار سرباز را به همراه وسایل زرهی و سیستم های جنگ افزار الکترونیکی در کنار مرز این کشور مستقر کرده است.

این بزرگترین مورد استقرار نیروهای روسیه در مرز دو کشور از زمان انضمام کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ است؛ منطقه ای خودمختار که بخشی از اوکراین بود.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین، با اشاره به اطلاعات جاسوسی گفت که محتمل‌ترین زمان حمله روسیه در “پایان ژانویه خواهد بود”. رسانه‌های آمریکایی هم گزارش داده‌اند که مقام های اطلاعاتی نگران هستند روسیه در اوایل سال ۲۰۲۲ به اوکراین حمله کند.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه گفت انتظار دارد با آقای پوتین گفت‌وگویی طولانی داشته باشد و هشدار داد که “خط قرمزهای کسی را نمی پذیرد”.

آقای بایدن گفت: “ما مجموعه‌ای از کارها، عوامل و ابتکارات را در مقابل روسیه انجام خواهیم داد و به نظر من این مجموعه، عرصه را بر آقای پوتین برای کاری که همه نسبت به آن نگرانند، بسیار تنگ‌تر و سخت‌تر خواهد کرد”.

آمریکا و متحدان اروپایی آن درباره اعمال تحریم هایی بر روسیه در صورت اقدام نظامی این کشور صحبت کرده اند.

هرچند اوکراین عضو ناتو نیست اما رابطه نزدیکی با آن دارد و از غرب سلاح دریافت کرده که شامل موشک های ضدتانک جاولین آمریکایی است.

روسیه می گوید نیروهایش برای یک رزمایش در این ناحیه تجمع کرده اند.

این کشور به علاوه ناتو را به خاطر برگزاری تمرین های نظامی در دریای سیاه در نزدیکی کریمه به رفتار تحریک آمیز متهم کرده است.

وزارت خارجه روسیه همچنین گفت که اوکراین ۱۲۵ هزار سرباز خود را به مرز مشترک دو کشور اعزام کرده است. کی‌یف از اظهار نظر درباره این ادعا خودداری کرد.

این هفته، ارشدترین افسر نظامی بریتانیا در مورد احتمال درگیری در منطقه گفت “ما باید مراقب باشیم”.

ژنرال سر نیک کارتر به برنامه تلویزیونی اندرو مار بی‌بی‌سی گفت که “به طور مشخص امیدوار است” جنگی با روسیه رخ ندهد، اما افزود که ناتو باید برای چنین احتمالی آماده باشد.

تنش بین روسیه و اوکراین مسئله جدیدی نیست. در سال ۲۰۱۴ روسیه شبه جزیره کریمه اوکراین را اشغال و ضمیمه خاک خود کرد و بلافاصله پس از آن شروع به حمایت از شورشیان جدایی طلب در شرق اوکراین کرد، که تاکنون منجر به کشته شدن حدود ۱۴ هزار نفر در درگیری‌های این منطقه شده است.

اخیراً، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین اقداماتی را بر علیه منافع روسیه انجام داد و یکی از دوستان قدرتمند پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را تحریم کرد و پخش برنامه‌های سه شبکه تلویزیونی طرفدار روسیه را ممنوع کرد.