در حالی که گزارش شده که فعالان صنفی معلمین در شهرهای مختلف ایران به نهادهای امنیتی احضار و از آنها خواسته شده تا تجمع سراسری امروز لغو شود، اما بسیاری از شهرهای ایران شاهد برگزاری تجمع معلمان و فرهنگیان معترض بود.

معلمان و فرهنگیان در ادامه اعتراضات اخیر خود به طرح رتبه بندی که در مجلس ایران تصویب شد روز پنجشنبه دوم دی ماه در مقابل ادارات آموزش و پرورش در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران،کرج، ایلام، شیراز، مشهد، نوشهر، رشت، سنندج و یزد تجمع کردند.”

کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان می‌گوید که تجمع امروز “در ۱۰۲ شهر در سراسر ایران” برگزار شد.

در این تجمعات، معترضان با شعار “وزیر بی کفایت استعفا استعفا”، خواهان استعفای یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش شدند. تجمع کنندگان همچنین با شعار “معلم زندانی آزاد باید گردد” خواهان آزادی فعالان صنفی معلمان شدند.

“رتبه بندی حق ماست، نتیجه رنج ماست”، “دولت، مجلس، حیا کن، سرهم بندی را رها کن” از دیگر شعارهای فرهنگیان معترض بود.

چهارشنبه هفته گذشته و سه روز پس از اعتصاب دو روزه معلمان ایران، مجلس لایحه‌ای را تصویب کرد که افزایش دستمزد و تعیین رتبه بندی معلمان را وعده داده است. اما فعالان صنفی معلمان این قانون را “سرهم بندی” خواندند و به اعتراض خود ادامه دادند.

پایان پست Twitter, 1

در تهران بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، تجمع بزرگ معلمان در میدان بهارستان برگزار شد و ماموران نیروی انتظامی با ضرب و شتم معلمان مرد سعی در متفرق کردن آنها داشتند اما گروهی از فرهنگیان و معلمان زن در مقابل ماموران پلیس روی زمین نشستند و به اعتراض خود ادامه دادند.

در شیراز با وجود حضور نیروهای امنیتی در اطراف ساختمان اداره کل آموزش و پرورش، تجمع گسترده معلمان برگزار شده. گزارش‌های تایید نشده هم از برخورد ماموران و معلمان معترض در شیراز حکایت دارد.

این تجمع‌ها به دعوت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برگزار شده است.

تجمع معلمان در شهر یزد

منبع تصویر، TWITTER

تجمع معلمان در شهر یزد

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران در توییتی نوشت که “بیش از صد نفر از فعالان صنفی معلم در کشور به نهادهای امنیتی احضار شده مورد تهدید برای لغو تجمع قرار گرفتند.”

آقای حبیبی صبح روز پنجشنبه ۲ دی ماه در توییت خود نوشت که “با وجود جو امنیتی در تهران و شیراز که با هدف ممانعت از تجمع برقرار شده بوده، این تجمعات به صورت باشکوه در حال برگزاری است.”

در همین حال رسول بداقی، دبیر کانون صنفی معلمان اسلام شهر که در آستانه اولین تجمع سراسری معلمان ایران بازداشت شده بود، روز سه‌شنبه ۳۰ آذر و پس از ده روز بازداشت با قید وثیقه آزاد شد.