1

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دو روز پیش (یکشنبه) “نیروهای بازدارنده هسته‌ای” کشورش را که شامل سلاح‌های اتمی می‌شود در “آماده‌باش ویژه رزمی” قرار داد. اما این دقیقا به چه معناست؟

تحلیلگران غربی می‌گویند جواب دقیقا روشن نیست. مقام‌های بریتانیایی می‌گویند ادبیاتی که آقای پوتین بکار گرفته با درک آنها از میزان آماده‌باش سلاح‌های هسته‌ای روسیه هم‌خوانی ندارد.

بعضی می‌گویند آقای پوتین آماده‌باش را از پایین‌ترین سطح یک درجه بالاتر برده و هنوز دو مرحله بالاتر از آن وجود دارد. در هر یک از این مراحل آمادگی سلاح‌ها برای بکارگیری بیشتر می‌شود.

بسیاری این تصمیم را بیشتر برای تاثیر گذاشتن بر افکار عمومی دیده‌اند تا قصد واقعی برای بکار گرفتن این سلاح‌ها که رئیس‌جمهور روسیه می‌داند اگر چنین کند با مقابله به مثل غرب روبرو خواهد شد.

بن والاس وزیر دفاع بریتانیا گفته به باور او این بیشتر “لفاظی سیاسی” بوده است.

اما این به آن معنا هم نیست که هیج خطری در کار نیست و احتمالا باید با دقت شرایط را زیر نظر داشت.

این هشدار جدید چیست؟

هفته پیش ولادیمیر پوتین با ادبیاتی پوشیده‌تر هشدار داده بود که اگر کشورهای دیگر در برنامه‌های روسیه مداخله کنند با پیامدهایی مواجه می‌شوند که “نظیرش را هرگز ندیده‌اند.”

این گفته بیشتر هشداری به ناتو تلقی شد که مستقیما وارد درگیری نظامی در اوکراین نشود.

ناتو بروشنی گفته بود که چنین کاری نخواهد کرد، با آگاهی از اینکه درگیری مستقیم نظامی با روسیه ممکن است به جنگ هسته‌ای کشیده شود. اما هشدار دو روز پیش صریح‌تر و علنی‌تر بود.