یکی از نیروگاه‌های برق مستقر روی شناور شرکت ترکیه ای کارادنیز در بندری در جنوب بیروت

یک شرکت تولید انرژی متعلق به ترکیه که حدود یک چهارم برق لبنان را تامین می‌کند، ژنراتورهایش را خاموش کرد.

شرکت “کارپاورشیپ” ترکیه روز جمعه ۱۴ مه، اعلام کرد که فروش برق به لبنان را که از دو نیروگاه برق مستقر بر روی دو شناور انجام می‌شد، متوقف کرده است.

این شرکت می‌گوید که بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از لبنان طلبکار است و ۱۸ ماه است که این بدهی پرداخت نشده است.

شرکت کاروپاورشیپ همچنین با اتهامات فساد مالی رو به رو شده است، اتهاماتی که آن را رد می‌کند و دعوای حقوقی آن در جریان است.

لبنان درگیر بحران شدید اقتصادی و سیاسی است و قطع شدن مداوم برق، زندگی مردم این کشور را مختل کرده است و بسیاری از آنها مجبور به استفاده از ژنراتورهای شخصی شده‌اند.

پس از نه ماه، هنوز در این کشور توافق سیاسی برای تشکیل یک دولت صورت نگرفته است. از ماه اوت سال گذشته و در پی انفجار مرگبار در بیروت و شدت گرفتن اعتراضات خیابانی، دولت لبنان به نخست وزیری حسان دیاب استعفا داد.

حسن دیاب در حال حاضر در سمت نخست وزیر موقت است. سعد حریری، نخست وزیر منتخب لبنان هنوز نتوانسته کابینه خود را تشکیل دهد و قرار است تا زمانی که آقای حریری بتواند کابینه تشکیل دهد، آقای دیاب این مسئولیت را داشته باشد.

شرکت “کارپاورشیپ” از ساعت ۸ صبح روز جمعه ۱۴ ماه مه، برق‌رسانی از دو شناور خود را متوقف کرد و در یک بیانیه اعلام کرد که از این موضوع “بسیار متاسف است و هر کاری می‌توانستند کردند تا این اتفاق نیافتد.”

در بیانیه این شرکت آمده: “۱۸ ماه است که ما با دولت لبنان کنار آمدیم و به دلیل شرایط سخت لبنان بدون دریافت پول و یا حتی قول و برنامه‌ای برای پرداخت این بدهی به تولید و عرضه برق ادامه دادیم. اما هیچ شرکتی نمی‌تواند در شرایطی با چنین ریسک مستقیم و بیش از حدی فعالیت کند.”

برق تولیدی نیروگاه‌های شرکت کارپاورشیپ برای لبنان حدود ۳۷۰ مگاوات است. خبرگزاری رویترز می‌گوید که ظرفیت تولید برق لبنان حدود ۲۲۰۰ مگاوات است که برق تولیدی در نیروگاه‌های روی شناورها را هم شامل می‌شود.

این در حالی است که نیاز به برق در لبنان، در زمان اوج مصرف در سال ۲۰۲۰ به ۳۵۰۰ مگاوات رسیده است.

اوایل ماه جاری میلادی، یک دادستان دولتی در لبنان تهدید به توقیف کشتیهای این شرکت کرد. این دعوای حقوقی به دنبال گزارش‌های یک تلویزیون محلی درباره فساد مالی در یک قرارداد برق به راه افتاده است. شرکت کارپاورشیپ این اتهامات را رد کرده است.

دادگاه جریمه ای به مبلغ ۲۵ میلیون دلار برای این شرکت ترکیه‌ای تعیین کرده است.