ا تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، آموزش حضوری در مدارس ایران که قرار بود از اول مهرماه از سرگرفته شود، به دلیل شرایط بحرانی شیوع این بیماری تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاد.

آموزش غیرحضوری در سال تحصیلی پیشین نیز اجرا شد. اما کمبود امکانات برای گروهی از دانش‌آموزان و دبیران موجب شد تا کارشناسان آموزش درباره اثرات منفی این روش، هشدارهایی منتشر کنند.

اما در عین حال در موج جدید شیوع کرونا در ایران، آمار مبتلایان و جان‌باختگان به شکل قابل توجهی افزایش یافته است و در جلسه روز جمعه ستاد ملی مقابله با کرونا، این موضوع موجب شد تا مساله تاخیر آموزش حضوری به رای گذاشته شود.

بر اساس تصمیمات روز جمعه، آموزش حضوری زمانی از سرگرفته خواهد شد که “زیرساخت‌های بهداشتی لازم” به وجود آمده باشد.

زیرساخت‌های بهداشتی لازم برای آموزش حضوری

روابط عمومی ریاست جمهوری ایران، موارد زیر را به عنوان زیرساخت‌های ضروری از سرگیری آموزش حضوری فهرست کرده است:

  • تامین استاندارد‌های مطلوب سرویس‌های بهداشتی در مدارس
  • ایجاد امکان رعایت حداقل تراکم در کلاس‌های درس
  • تهویه کلاس‌ها
  • واکسیناسیون معلمان و کادر اداری
  • واکسیناسیون والدین دانش‌آموزان
  • (در صورت تامین واکسن) واکسینه کردن آن دسته از دانش‌آموزان که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند
line

صف واکسن
 

در شبکه های اجتماعی تصاویر بسیاری در این مدت از صفهای طولانی واکسن کرونا در ایران منتشر شده است

در آغاز کشف و تولید واکسن در جهان، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در یک سخنرانی تلویزیونی واردات هرگونه “واکسن آمریکایی و انگلیسی” را ممنوع کرد.

این در حالی است که بخشی از تولیدات واکسن‌هایی که در چارچوب برنامه جهانی “کووکس” در اختیار کشورهای جهان قرار می‌گیرد، توسط شرکت‌های آمریکایی یا بریتانیایی تولید شده‌اند.

علاوه بر این، ممنوعیت ورود این واکسن‌ها توسط آیت‌الله خامنه‌ای موجب شد تا دسترسی ایرانیان به بخش بزرگی از واکسن‌های اهدایی و خیریه نیز محدود شود.

دست‌کم در یک مورد در اواخر آغاز روند واکسیناسیون در جهان، ایران یک محموله از ۳۵۰ هزار دوز واکسن‌های اهدایی را که توسط شرکت آمریکایی فایزر تولید شده بودند، پس فرستاد.

هر دو کشور بریتانیا و آمریکا، برنامه‌ گسترده خود را برای اهدای واکسن به کشورهای دیگر آغاز کرده‌اند. بر اساس گفته‌های مقام‌های بریتانیایی، این کشور در دور نخست این کمک‌ها، ۱۰۰ میلیون دوز واکسن به کشورهای دیگر ارسال می‌کند.

آمریکا نیز که در اهدای واکسن از کشورهای دیگر فعال‌تر بوده، تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن به کشورهای دیگر اهدا کرده است. دولت این کشور می‌گوید که واشنگتن ۵۰۰ میلیون دوز از تولیدات شرکت فایزر را نیز تنها با هدف اهدا به کشورهای نیازمند، پیش‌خرید کرده است.