ود ۷ تا ۸ میلیون ایرانی بصورت رمزارز دارایی دارند که احتمالا بیت‌کوین بیشترین سهم را در مقایسه با سایر رمزارزها داشته است.

آمار موثقی درباره حجم سرمایه‌گذاری شهروندان ایرانی در بازار رمزارزها در دسترس نیست اما فرزین فردیس، عضو اتاق بازرگانی تهران به خبرگزاری دانشجویان ایران-ایسنا- گفته است: “سناریوهای مختلفی درباره کسانی که خرید و فروش رمز کرده‌اند، با تخمین‌های متعددی وجود دارد؛ من فکر می‌کنم بین ۷ تا ۸ میلیون ایرانی، احتمالا مقداری دارایی از جنس رمز ارز دارند.”

این عضو اتاق بازرگانی به تعداد حساب‌های کاربری فعال در صرافی‌های دیجیتال اشاره کرده است که صاحبان آنها برای دیگران هم اقدام به خرید کرده‌اند.

آقای فردیس گفته است: “بر اساس آمارهای اعلام شده ۲/۵ میلیون اکانت در این صرافی‌ها وجود دارد که به نظر می‌رسد هرکس اکانتی در این صرافی‌ها دارد احتمالا برای اطرافیانش هم خرید و فروش می کند چون افراد کمی دانش آی‌تی برای ورود به بستر صرافی ارز دیجیتال دارند.”

بگفته او “هر نفر احتمالا برای حدود ۳ نفر از اطرافیانش هم خرید و فروش می‌کند که این استدلال ما را به حدود هفت میلیون نفر می‌رساند.”

با افت ارزش ریال در سال‌های اخیر و تشدید سختگیری‌های درباره بازار ارز و از سوی دیگر رشد بی‌سابقه رمز ارزها بسیاری از شهروندان ایرانی سرمایه خود را روانه این بازار کردند.

با اینکه گزارش‌ها از افزایش سرمایه‌گذاری شهروندان ایرانی در بازار رمزارزها حکایت دارد اما فعالیت در این بازار به با ابهاماتی روبروست.

هنوز وضعیت قانونی معامله رمزارزها در ایران مشخص نیست و بانک مرکزی هم صرافی‌های مجاز را برای معامله آنها معرفی نکرده است.

مدتی پیش حتی سینا، مدیرعامل شرکت کریپتولند، یکی از صرافی‌های بزرگ رمزارزها در ایران به اتهام “اخلال در نظام اقتصادی” دستگیر شد.

البته تشدید برخورد با حوزه رمزارزها باعث خروج سرمایه از این کشور و روی آوردن به کارگزاری‌های خارجی شده است.

مزرعه استخراج بیت‌کوین در ایران
مزرعه استخراج بیت‌کوین در ایران

استخراج بیت‌کوین در ایران هم مستلزم دریافت مجوز است اما بسیاری هم به دلیل ارزانی برق بدون مجوز اقدام به استخراج کرده‌اند که گزارش‌های کشف “مزارع غیرمجاز” جسته و گریخته در رسانه‌های ایران منتشر می‌شود.

این در حالیست که بسیاری از استخراج‌کنندگان خارجی با راه‌اندازی مزارعی در ایران در حال فعالیت در این حوزه هستند.

بی‌برنامگی ایران در این حوزه در حالیست که ایران به رمزارزها به عنوان راهی برای دور زدن تحریم‌ها می‌نگرد.

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران می‌گوید: “با تکیه بر فناوری‌ها می‌توان تحریم‌ها را دور زد. رمزارزها قابلیت دور زدن تحریم‌ها دارند اما باید استخراج‌های غیرمجاز و غیرقانونی مقابله کرد.”

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، دیروز (سه‌شنبه) در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفته: “باید برای قانونمند شدن فعالیت رمز ارزها و صیانت از سرمایه مردم در این حوزه هرچه زودتر چاره اندیشید و قوانین و دستورالعمل های لازم را وضع و ابلاغ نمود.”

استخرارج رمز ارزها در ایران از سال ۱۳۹۸ مشروط به دریافت مجوز قانونی شد ؛البته بسیاری هم بدون مجوز در مزارع خصوصی و بصورت “غیرمجاز” دست به این کار زدند.

پائین بودن تعرفه برق در ایران باعث شده طی سال‌های اخیر به غیر از تولیدکنندگان داخلی، استخراج کنندگان غیرایرانی از جمله چینی‌ها هم ایران را بهشتی برای تولید این رمز ارز بدانند.

به غیر از چین، روسیه، آلمان و استرالیا از جمله سرمایه‌گذاران خارجی برای استخراج بیت‌کوین در ایران هستند که گفته شده “از طریق واسطه‌های داخلی کار می کنند.”

طی سال‌های اخیر مزارع تولید بیت‌کوین در ایران که در اختیار چینی‌هاست افزایش یافته؛ روزنامه هفت صبح مدتی پیش در گزارشی نوشته بود “مزرعه بیت‌کوین کرمان، بزرگ‌ترین مرکز استخراج بیت‌کوین در کشور است و روزانه با مصرف ۱۲۰ مگاوات‌ساعت برق، ۱/۷ بیت‌کوین استخراج می‌کند که سود آن به حدود یک میلیارد و ۳۳۰میلیون تومان می‌رسد.