سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل در گزارش تازه خود برآورد کرده است که ایران برای ساخت کامل یک بمب هسته‌ای دست کم به دو سال زمان نیاز دارد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی در این گزارش گفته شده که با وجود پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران رهبران جمهوری اسلامی هنوز تصمیمی برای شروع غنی‌سازی اورانیوم با خلوص لازم برای تولید بمب هسته‌ای نگرفته‌اند.

به گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتص، اطلاعات ارتش اسرائیل در گزارش خود تخمین زده است که در صورتی که تهران تصمیم به غنی‌سازی ۹۰ درصدی دست کم ۴۰ کیلوگرم اورانیوم بگیرد، خواهد توانست در عرض دو سال یک بمب هسته‌ای بسازد.

هم‌زمان با سرعت گرفتن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و کاهش تعهدات جمهوری اسلامی در برجام، برآوردهای متفاوتی درباره زمان لازم برای رسیدن به مواد مورد نیاز ساخت بمب و همین طور ساخت کامل یک بمب هسته‌ای ارائه شده است.

چندی پیش آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت در شرایط فعلی، جمهوری اسلامی به دو یا سه ماه زمان برای ساخت مواد لازم برای تولید سلاح هسته‌ای نیاز دارد و هشدار داد که اگر ایران فعالیت‌های هسته‌ایش را با تمام قوا آغاز کند ممکن است این زمان به دو یا سه هفته برسد.

اما بعد از آن وزیر انرژی اسرائیل “زمان گریز هسته‌ای ایران” یا همان زمان تولید مواد لازم برای ساخت بمب را شش ماه برآورد کرد.

زمانی که در گزارش تازه اطلاعات ارتش اسرائیل به آن اشاره شده زمان لازم برای ساخت کامل یک بمب هسته‌ای در صورت تصمیم رهبران ایران است.

تایمز اسرائیل در گزارش خود نوشته است که با وجود شدت گرفتن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، برآورد زمانی اطلاعات ارتش اسرائیل در گزارش تازه تفاوت چندانی با گزارش سال گذشته ندارد.

برآورد تازه در حالی منتشر می‌شود که هشدار محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران درباره پیامدهای فشار بیش از حد به جمهوری اسلامی خبرساز شده است.

آقای علوی روز دوشنبه ۲۰ بهمن در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که ایران بر اساس فتوای آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، قصد ساخت سلاح هسته‌ای ندارد اما هشدار داد که ” اگر جمهوری اسلامی ایران را به آن سمت هل بدهند دیگر تقصیر ایران نیست بلکه تقصیر آن‌هایی است که ایران را هل داده‌اند.”

“تلاش ایران برای حمله نیابتی به اهداف غربی‌ها”

توضیح تصویر،برآورد اطلاعاتی ارتش اسرائیل این است که جمهوری اسلامی با “ایجاد بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه با استفاده از گروه‌های نیابتی” تلاش خواهد کرد تا موقعیت خود را در مذاکرات احتمالی با دولت تازه آمریکا تقویت کند

در بخش دیگری از گزارش اطلاعاتی ارتش پیش‌بینی شده است که ایران تلاش خواهد کرد که نفوذ و قدرت منطقه‌ای خود را با حمله به “اهداف غربی‌ها”، احتمالا با کمک گروه‌های متحد منطقه‌ای خود نشان دهد.

شواهد و جزییات بیشتری درباره این ادعا ارائه نشده است.

برآورد اطلااسرائیل این است که جمهوری اسلامی با “ایجاد بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه با استفاده از گروه‌های نیابتی” تلاش خواهد کرد تا موقعیت خود را در مذاکرات احتمالی با دولت تازه آمریکا تقویت کند.

یک فرمانده ارشد ارتش اسرائیل به خبرنگاران گفت: “تهدید نیابتی در یمن و عراق راه حلی کم‌هزینه، موثر و قابل انکار برای ایران است تا حملاتی را بدون خطر راه افتادن جنگ ترتیب دهد.”

این مقام نظامی گفت که برآورد اطلاعاتی ارتش اسرائیل نشان می‌دهد که ایران “در سال جاری میلادی حملات تروریستی علیه اهداف غربی را در سرتاسر جهان بدون درگیر شدن مستقیم شروع خواهد کرد.”

رهبران و فرماندهان سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی بارها درباره گرفتن انتقام کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه و ترور محسن فخری‌زاده، چهره نظامی پشت پرده برنامه هسته‌ای ایران، از آمریکا و اسرائیل هشدار داده‌اند اما گفته‌اند که این انتقام در “زمان مناسب” گرفته خواهد شد.