برای اولین بار در تاریخ: معرفی یک زن از بومیان آمریکا برای وزارت کشور

جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا برای اولین بار در تاریخ این کشور یک زن از بومیان را برای وزارت کشور معرفی کرده است.

در صورت تصویب در کنگره، دب هالند نماینده ایالت نیومکزیکو در کنگره آمریکا در مقام وزیر کشور نقش مهمی در اجرای سیاست‌های محیط زیستی دولت مرکزی خواهد داشت که وعده کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی را داده است.

مدیریت اراضی دولت فدرال و منابع طبیعی و رسیدگی به امور بومیان از جمله وظایف وزارت کشور آمریکا است.

فعالان حقوق بومیان و جناح مترقی حزب دمکرات آمریکا در هفته‌های اخیر خواستار انتخاب خانم دب هالند برای این سمت بوده‌اند.

خانم هالند در بیانیه‌ای که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد نوشت: “باعث افتخار خواهد بود که برنامه مقابله با تغییرات اقلیمی بایدن- هریس را پیش ببرم، به بهبود رابطه دولت با بومیان که در دوران دولت ترامپ خراب شده کمک کنم و به عنوان اولین آمریکایی بومی عضو کابینه، به کشورمان خدمت کنم.”

خانم هالند که ۶۰ سال دارد از قبیله پائولو لاگونه است و در سال ۲۰۱۸ یکی از دو زنی بومی بود که برای اولین بار موفق شدند به نمایندگی کنگره آمریکا انتخاب شوند.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان از حزب دموکرات، خانم هالند را یکی از محترم‌ترین اعضای کنگره توصیف کرده است.

ایالت نیومکزیکو که خانم هالند نماینده آن در کنگره است عضو “ائتلاف اقلیمی” آمریکا است و خود هدف‌های بلندپروازانه‌ای را برای جلوگیری از گرم‌تر شدن کره زمین تعیین کرده است.

خانم هالند همچنین تجربه دو سال عضویت در کمیسیون منابع طبیعی کنگره را دارد.

خانم هالند در مقام وزارت کشور باید بر ۵۰۰ میلیون هکتار اراضی فدرال و ۶۲ پارک ملی نظارت کند و با یک میلیون و ۹۰۰ هزار بومی و ۵۷۴ قبیله شناخته شده همکاری کند. مدیریت مالی و آموزش بومیان هم به عهده او خواهد بود.

انتصاب خانم هالند می‌تواند یک تحول مهم باشد چون وزارت کشور آمریکا در طول تاریخ همیشه با بومیان درگیر بوده است از جمله در بسیاری از پارک‌های ملی آمریکا مثل یلواستون، بومیان بر سر زمین با دولت مرکزی اختلاف داشته‌اند.

رهبران بیش از ۱۲۰ قبیله بومی آمریکا با امضای طوماری از خانم هالند حمایت کرده بودند.

برخی چهره‌های سرشناس و فعالان محیط‌ زیست هم از آقای بایدن خواسته بودند خانم هالند را برای وزارت کشور معرفی کند.