چهار فضانوردی که شش ماه گذشته را در ایستگاه فضایی بین‌المللی گذرانده بودند، به زمین برگشتند. این فضانوردان با کپسول اسپیس ایکس و در اولین فرود شبانه ناسا پس از ۵۳ سال به زمین بازگشتند.

آخرین بار فضانوردان ناسا با آپولو ۸ و در ۲۷ دسامبر ۱۹۶۸ پس از ماموریت به فضا، شب هنگام به زمین بازگشتند.

کپسول دراگون شرکت اسپیس ایکس که حامل سه فضانورد ناسا و یک فضانورد آژانس فضایی ژاپن بود، در پاناما سیتی فلوریدا در ساعت ۲.۵۶ دقیقه به وقت محلی فرود آمد.

انتظارمی‌رفت که این فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی را زودتر ترک کنند، اما خروج آن‌ها به دلیل هوای نامساعد فلوریدا با تاخیر همراه بود.

ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرده که قبل از خروج خدمه از پنساکولا فلوریدا و عزیمت به هوستون تگزاس، آزمایش‌های پزشکی بر روی آن‌ها انجام می‌شود.

همزمان با حرکت کپسول، مایکل هاپکینز، فضانورد گفت: “از مهمانوازی شما متشکریم. شما را دوباره در زمین خواهیم دید.”

مایکل هاپکینز، ویکتورگلوور، شنن واکر و سوییچی نوگوچی، چهار فضانوردی هستند که در نوامبر سال گذشته توسط فضاپیمایی ساخته اسپیس ایکس در اولین ماموریت کاملا عملیاتی به ایستگاه فضایی بین المللی رفتند.

ناسا

این تازه ترین همکاری بین ناسا و اسپیس ایکس بود. اسپیس ایکس که ایلان ماسک مالک آن است، به شریک تجاری فضایی مورد علاقه ناسا بدل شده است.

ناسا لحظه‌ای را که کپسول اسپیس ایکس، ایستگاه فضایی بین المللی را ترک کرد و در تاریکی سفر بازگشت به زمین را آغاز کرد، بصورت زنده و مستقیم برای علاقمندان پخش کرد.

هنوز هفت فضانورد دیگر در ایستگاه فضایی بین المللی مستقر هستند، از جمله چهار خدمه‌ای که هفته گذشته با فضاپیمای دیگری از اسپیس ایکس وارد این ایستگاه شدند.

در مه ۲۰۲۰، دو فضانورد آمریکایی برای یک ماموریت آزمایشی به ایستگاه فضایی بین المللی رفتند و تا ژوئیه همان سال در آن جا ماندند.

اعزام این دو فضانورد اولین پرتاب فضانورد از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی از پایان برنامه شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱ بود. قبل از آن فضانوردان آمریکایی برای پیوستن به این ایستگاه با فضاپیمای روسی سفر می‌کردند. این ماموریت همچنین اولین ماموریت فضایی با حضور فضانورد بود که توسط یک کمپانی خصوصی و نه ناسا انجام شد.