بررسی احتمال عادی‌سازی مناسبات سودان و اسرائیل در نشست ابوظبی

نمایندگان ارشد سودان، آمریکا و امارات متحده عربی از روز یکشنبه ۳۰ شهریور با برگزاری نشست‌هایی در ابوظبی احتمال عادی‌سازی مناسبات میان سودان و اسرائیل را بررسی کرده‌اند.

دولت خارطوم برای موافقت با عادی‌سازی رابطه با اسرائیل از جمله خواهان دریافت کمک‌های مشخص اقتصادی شده است.

میگوئل کوره‌آ، نظامی عضو شورای امنیت ملی کاخ سفید آمریکا به نمایندگی از واشینگتن، در گفت‌وگوهای ابوظبی شرکت کرده و طحنون بن‌زاید آل‌نهیان، مشاور امنیت ملی امارات میزبان مذاکرات عادی‌سازی رابطه سودان و اسرائیل بوده‌اند.

ژنرال کوره‌آ و شیخ طحنون هر دو نقش مهمی در تهیه توافق عادی‌سازی امارات و اسرائیل داشته‌اند.

معلوم نیست نماینده اسرائیل نیز در گفت‌وگوهای ابوظبی حضور دارد اما به نوشته اکسیوس، اسرائیل با علاقه‌مندی بسیار این مذاکرات را دنبال می‌کند.

به گزارش سایت آمریکایی اکسیوس و روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، درخواست‌های اصلی سودان، گرفتن محموله‌های غذایی به ارزش یک میلیارد و دویست میلیون دلار و وام به دولت خارطوم برای یک دوره ۲۵ ساله و چند کمک اقتصادی دیگر است.

سودان خواسته است که آمریکا و امارات متحده عربی این کمک‌ها ارائه کنند اما معلوم نیست که درخواست مشخصی نیز از دولت اسرائیل مطرح کرده‌است یا نه.

سودان پیشتر تأکید کرده بود که درخواست مهمش برای خارج کردن نام این کشور از فهرست تروریستی، ارتباطی با تحولات احتمالی در سیاست خارجی این کشور ندارد و با سقوط حکومت عمر البشیر در سودان، دلیلی برای باقی بودن نام این کشور در این فهرست تروریستی نمانده است