خرس طلایی هفتاد و یکمین دوره‌ جشنواره برلیناله به رومانی رفت. هیات داوران شش نفره امسال که به جز محمد رسول‌اف، فیلم‌های بخش مسابقه را در سینمایی در برلین دیدند، جایزه‌ اول این دوره را به فیلم برتر «بخت بد» به کارگردانی رادو جود، دادند. این فیلم، که محصول مشترک رومانی، لوکزامبورک، چک و کرواسی است، داستان آموزگار زنی را بازگو می‌کند که ویدیوی هم‌آغوشی شبانه با همسرش به عنوان فیلمی پورنو، در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود. مقامات و والدین شاگردان مدرسه، به دلیل درصدد برمی‌آیند، او را از خراج کنند. رادو جود، در این فیلم دورویی و ریای مذهب‌زده‌ جامعه‌ای را به نمایش می‌گذارد که بی‌محابا دیگران را به بی‌اخلاقی متهم می‌کند و چون به خلوت می‌رود، آن کار دیگر می‌کند.

خرس نقره‌ای جایزه بزرگ هیات داوران، به فیلم «چرخ شانس و فانتری» به کارگردانی ریوسوکه هاماگوچی و خرس نقره‌ای برای بهترین کارگردانی به «نور طبیعی» از دِنش ناگی، تعلق گرفت.

قانون قصاص در برلیناله

حضور سینمای ایران در جشنواره کرونازده امسال، برخلاف دوره‌ی گذشته، کم‌رنگ بود و جایزه‌ای هم نصیبش نشد. در بخش مسابقه، تنها یک اثر، محصول مشترک ایران و فرانسه، در رقابت با ۱۴ فیلم دیگر به نمایش در آمد: “قصیده گاو سفید”، به کارگردانی مشترک بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم. این دو فیلم‌ساز که تا به‌حال سه پروژه‌ سینمایی دیگر را هم به‌طور مشترک پیاده کرده‌اند، در “قصیده گاو سفید”، به موضوع حساس و بحث‌برانگیز قانون قصاص می‌پردازند. مریم مقدم، نه تنها در نوشتن فیلم‌نامه با صناعی‌ها و مهرداد کوروش‌نیا همکاری کرده، بلکه بازی در نقش مینا، شخصیت اصلی فیلم، را نیز به عهده داشته است.

قصیده گاو سفید

رسانه‌های وابسته به جناح بنیادگرایان پس از نمایش این اثر در جشنواره فیلم فجر سال گذشته، تهیه‌کنندگان آن را به باد انتقاد گرفتند که «در وهله نخست نوک پیکان تهاجم خود را متوجه صدور حکم قصاص در فرایند دادرسی کیفری کشور می‌کند». صناعی‌ها ولی در دفاع از این کار گروهی یادآور می‌شود که قصد آن‌ها، تنها نشان دادن خلایی قانونی بوده و نه زیرسوال‌بردن قانون قصاص.