برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۳ در اولین امتحان دانشگاهی مردود شده بود

01

مونژی باوندی روز چهارشنبه ۴ اکتبر ۲۰۲۳ به دلیل تحقیقات در زمینه نانوذراتِ موسوم به «نقاط کوانتومی» به همراه دو محقق دیگر جایزه نوبل شیمی را دریافت کرد.

یکی از سه برنده جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۳ پیش‌تر در دوران تحصیل، در نخستین امتحان دانشگاهی خود در هاروارد مردود شده بود.

مونژی باوندی، روز چهارشنبه پس از آنکه به همراه دو دانشمند دیگر، لوئیس ئی. بروسِ آمریکایی و الکسی یکیموفِ روس به صورت مشترک جایزه نوبل شیمی امسال را دریافت کرد این موضوع را در جریان یک کنفرانس خبری با دیگران در میان گذاشت.

این دانشمند فرانسوی-آمریکایی که حالا جایزه نوبل را در کارنامه افتخاراتش دارد اولین امتحان دانشگاهی خود را در هاروارد با ناکامی پشت سرگذاشته بود؛ اتفاقی که می‌توانست به گفته خودش به کلی آینده‌اش را نابود کند.

اما او می‌گوید که از آن دوره به سختی خارج شد و آن ناکامی برایش درسی برای استقامت، سخت‌کوشی و تلاش بیشتر بوده است.

این پروفسور برجسته در فرانسه از خانواده‌ای که پدر در آن تونسی بود به دنیا آمد اما بخش عمده زندگی خود را در ایالات متحده سپری کرد.

مونژی باوندی روز چهارشنبه در جریان کفنرانسی خبری در موسسه فناوری ماساچوست گفت که در دوران تحصیل ابتدا عادت نداشته که برای امتحانات درس بخواند.

این شیمیدان برجسته اولین امتحان در دانشگاه هاروارد، جایی که تحصیلات تکمیلی خود را دنبال کرد، با تجربه‌ای سخت پشت سر گذاشت و در نهایت نمره قبولی نگرفت.

او می‌گوید: «به سوال اول نگاه کردم و دیدم توان پاسخ به آن را ندارم؛ برای سوال دوم هم همین اتفاق افتاد؛ سعی کردم به همه سوال‌ها پاسخ دهم، اما در نهایت از ۱۰۰ نمره تعین شده ۲۰ گرفتم؛ این پایین ترین نمره امتحان در کلاس بود.»

مونژی باوندی که اکنون ۶۲ سال دارد با خنده ادامه می‌دهد: «به خودم گفتم خدایا! این آخر کار من است، من اینجا چه می‌کنم؟»

آقای باوندی سپس می‌گوید بعد از آن فهمیده است که باید یاد بگیرد و تلاش کند تا برای امتحان‌ها بهتر درس بخواند.

Claudio Bresciani/(c) Copyright 2023, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten
اعظای جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۳ به سه دانشمند که مونژی باوندی، محقق فرانسوی – آمریکایی یکی از آنها بودClaudio Bresciani/(c) Copyright 2023, dpa (www.dpa.de). Alle Rechte vorbehalten

به گفته او، این تجربه نخست و ناموفق می‌توانست به کلی آینده‌اش را ویران کند؛ برنده جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۳ در این خصوص می‌گوید: «می‌توانستم به این نتیجه برسم که برای این رشته تحصیلی ساخته نشده‌ام، اما آنچه انجام می‌دادم را دوست داشتم، بنابراین یاد گرفتم که به عنوان یک دانش‌آموز چگونه موفق شوم.»