مراسم سوگند این دور ریاست جمهوری آمریکا متفاوت‌تر از هر سال بود و موضوع‌های بسیاری برای جلب توجه وجود داشت اما هیچ کدام باعث نشد برنی سندرز و دستکش‌هایش از نظرها دور بماند.

آقای سندرز، سیاستمدار سوسیالیست که در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست‌جمهوری رقیب جو بایدن در انتخابات داخلی حزب دموکرات بود، در مراسم دیروز بر خلاف بیشتر حاضران، نه با کت و شلوار و پالتوی رسمی، بلکه با کاپشن و دستکش‌های بافتنی حضور یافت و عکسش، تک و تنها با ماسک و با فاصله از دیگران خبرساز شد.

در همان ساعات اول عکسش تکثیر شد و کاربران شبکه‌های اجتماعی با فوتوشاپ عکس او را در موقعیت‌های مختلف استفاده کردند از جمله مقابل کتابفروشی فرهنگ سبز در خیابان انقلاب یا در اصفهان.

برنی سندرز
از راست برنی سندرز در اصفهان (عکس محمد مجیری) و مقابل یک کتابفروشی در خیابان انقلاب

اما دستکش‌ها قصه‌ دارد. گفته شده آنها را معلمی به نام جن الیس هم‌ایالتی سندرز از ورمونت در شمال شرقی آمریکا بافته و دو سال پیش به او هدیه داده است. این دستکش‌ها از لباس‌های بافتنی کهنه و پلاستیک بازیافتی درست شده‌ است

آقای سندرز گفته با این دستکش‌ها و لباس‌ها راحت است و اولویت اولش در مراسم این بوده که خودش را در فضای باز گرم نگه دارد.

کاربران شبکه‌های اجتماعی شوخی‌های زیادی با سر و وضع سندرز در مراسم تحلیف کردند. عده‌ای گفتند سر و وضعش شبیه کسی است که مثلا برای خرید و کارهای دیگر از خانه خارج شده و سر راه سری هم به مراسم تحلیف زده است.

خط

برنی سندرز کیست؟

برنی سندرز یک “دموکرات سوسیالیست” خودخوانده است هر چند در طول چهار دهه گذشته کم‌کم به درجه‌ای از اعتمادبه نفس رسیده که دیگر خود را فقط “سوسیالیست” بخواند؛ “من یک سوسیالیست هستم و همه این را می‌دانند.”

این وقتی مهم‌تر می‌شود که بدانیم از زمان جنگ سرد تا امروز واژه‌های کمونیسم و سوسیالیسم در صحنه سیاسی آمریکا دو واژه “سمی و خطرناک” بوده‌اند و کمتر سیاستمداری جرات کرده با استفاده این صفات برای خود در واشنگتن “سرپا” بماند.

او معتقد است دانشگاه و بیمه باید مجانی باشد. آقای سندرز مخالف جنگ است و معتقد است حداقل دستمزد فعلی باید دو برابر شود.

بیشتر اینجا بخوانید: برنی سندرز کیست و باورهایش چیست؟

خط
برنی سندرز

شبکه سی‌ان‌ان هم در گفتگویی که بعد از مراسم تحلیف با سندرز انجام داد از او در مورد شیوه لباس پوشیدنش پرسید و سندرز هم در پاسخ گفت: “ما در ورمونت یک چیزهایی در مورد سرما می‌دانیم. و زیاد هم در بند مد و خوش‌تیپی نیستیم. بیشتر دل‌مان می‌خواهد گرم بمانیم، و من هم امروز همین کار را کردم.”

توییتر متروی نیویورک در آمریکا تصویر گرافیکی متحرکی (گیف) را بازنشر کرده که در آن به شوخی آقای سندرز در داخل مترو گذاشته شده است. توییتر مترو نوشته: بار دیگر از شما تقاضا می‌کنیم در مترو یا اتوبوس ماسک بزنید.

با انتقال اکثریت مجلس سنا از جمهوری‌خواهان به دموکرات‌ها، برنی سندرز ۷۹ ساله از این پس ریاست کمیسیون بودجه سنا را بر عهده خواهد گرفت.

آقای سندرز تنها کسی نبود که خودش را برای سرمای نزدیک صفر واشنگتن خوب پوشانده بود. جنت یلن، گزینه آقای بایدن برای اداره وزارت دارایی آمریکا هم یک کاپشن ضدبرف گرم با دستکش‌های سیاه داشت و روی پاهایش هم پتوی آبی انداخته بود.