بریتانیا برای اعلام نام سپاه پاسداران به عنوان «سازمان تروریستی» آماده می‌شود

4

منابعی در دفتر نخست وزیری بریتانیا تایید کرد‌ه‌اند که گزارش‌ها درباره قصد این کشور برای شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک «سازمان تروریستی» از سوی بریتانیا «به صورت کلی درست است» و لندن در تدارک اعلام رسمی این موضوع است.

پیشتر روزنامه تلگراف گزارش داده بود که دولت بریتانیا احتمالا در هفته‌های آینده نام سپاه پاسداران را به فهرست «گروه‌های تروریستی» خود اضافه خواهد کرد.

به گزارش جیمز لندیل، خبرنگار دیپلماتیک بی‌بی‌سی منابع دفتر نخست وزیری بریتانیا هم گفته‌اند که اعلام چنین تصمیمی به زودی صورت نخواهد گرفت و «جزییات بسیاری باید در نظر گرفته شود».

عضویت در گروهی که تروریستی اعلام شده یا حمایت از فعالیت‌های آن در بریتانیا جرم محسوب می‌شود.

چنین تصمیمی از سوی بریتانیا تنش سیاسی میان دو کشور را که با اعتراض‌های اخیر ایران و بن‌بست در مذاکرات احیای برجام بالا رفته بیش از پیش افزایش خواهد داد.

سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا چندی پیش با اعلام خنثی کردن ده مورد از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای ربودن یا قتل افراد در بریتانیا، حکومت ایران را تهدیدی مستقیم توصیف کردند.

هفته گذشته سپاه پاسداران اعلام کرد که هفت نفر از «رهبران یک شبکه سازمان‌یافته» را به اتهام توطئه برای براندازی بازداشت کرده که «با هدایت مستقیم عناصری از کشور انگلیس» فعالیت می‌کردند. سپاه کرمان با اعلام این خبر گفت که بعضی از دستگیرشدگان «دوتابعیتی» هستند.

بریتانیا هرگونه دخالت در اعتراض‌های ایران را رد کرده و چنین اتهاماتی را بی‌اساس می‌داند.

پیش از این دولت آمریکا در سال ۲۰۱۹ و در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ نام سپاه را به فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» خود اضافه کرده بود.

ایران خارج کردن سپاه از این لیست را از به عنوان یکی از شرایط خود در مذاکرات احیای برجام مطرح کرده بود، اما دولت جو بایدن چنین درخواستی را رد کرد.

حدود دو ماه پیش آنالینا بربوک، وزیر خارجه آلمان گفته بود اتحادیه اروپا هم در حال بررسی قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های «تروریستی» این اتحادیه است.

ابهام دولت، فشار نمایندگان

از زمان آغاز اعتراض‌های بعد از کشته شدن مهسا امینی در ایران، گروهی از سیاستمداران و نمایندگان مجلس بریتانیا خواهان سخت‌گیری بیشتر علیه حکومت ایران به ویژه سپاه پاسداران به دلیل دست داشتن در سرکوب خشونت آمیز معترضان و کشتن آنها شده‌اند.

این سیاستمداران خواهان تحریم سپاه به دلیل نقض حقوق بشر و تروریستی خواندن این نهاد از سوی دولت بریتانیا هستند.

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا در گزارشی در ماه دسامبر گذشته به صراحت خواهان گنجاندن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی بریتانیا شده بود.

در آخرین روزهای سال ۲۰۲۲ جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا در توییتی نوشت که بریتانیا «کل سپاه پاسداران» را تحریم کرده است، اما جزییاتی درباره این موضوع اعلام نکرد و بیانیه جدیدی درباره تحریم مجموعه سپاه منتشر نشد.

جیمز کلورلی

منبع تصویر، STEFAN ROUSSEAU/PA WIRE

توضیح تصویر، جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا

وزارت خارجه بریتانیا در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی درباره توییت آقای کلورلی گفت که بریتانیا تا کنون ۳۰۰ نفرد و نهاد ایران از جمله «کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را به دلیل نقش داشتن در گسترش تسلیحات، نقض حقوق بشر و تروریسم تحریم کرده است.

اما در این پاسخ به تحریم سپاه در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۰ اشاره شده بود و جزییاتی درباره تحریم تازه مجموعه سپاه به دلایل حقوق بشری یا مرتبط با وقایع اخیر مطرح نشده بود.

به نظر می‌آید دولت بریتانیا موضعی محتاطانه درباره اقدامی تازه در این سطح علیه مهم‌ترین نهاد نظامی جمهوری اسلامی در پیش گرفته است و هم‌چنان در حال بررسی جزییات و پیامدهای چنین تصمیمی است.

هر گونه تصمیمی درباره شناسایی رسمی سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی از سوی دولت بریتانیا، می‌تواند ادامه مذاکرات با حکومت ایران را که در حال حاضر هم به بن‌بست خورده، به صورت کامل متوقف کند.