بریتانیا در پی جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که بقایای پهپاد شاهد ۱۳۶ بر کشتی مرسر استریت یافته شده که تنها در ایران ساخته می‌شود و لندن ایران را عامل این حمله می‌داند.

باربارا وودوارد سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد در برابر شورای امنیت این نهاد بین‌المللی به خبرنگاران گفت: “ما می‌‌دانیم که این حمله هدفمند و حساب‌شده بوده است.

به گفته این مقام بریتانیایی “آنچه روی داده، اینکه دولتی به یک کشتی غیرنظامی‌ حمله کند، هیچ توجیحی ندارد. متاسفانه دو نفر، یک شهروند بریتانیا و یک شهروند رومانی در نتیجه بی‌اعتنایی ایران به قوانین بین‌الملل جانشان را از دست داده‌اند.”

خانم وودوارد افزود “ما اطمینان داریم که که شواهد ما، بر اساس آنچه از کشتی مرسر استریت به دست آمده این حمله توسط پهپاد شاهد ۱۳۶ انجام شده که تنها در ایران ساخته می‌شود.”

پهپادهای شاهد ایران همه با مهندسی معکوس یک پهپاد آمریکایی شرکت لاکهید مارتین به نام ال.کیو ۱۷۰ سنتینل ساخته شده‌اند.

زهرا ارشادی سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد بعد از سفیر ایران پشت میکروفون قرار گرفت اتهامات علیه ایران را رد کرد اما توضیحی درباره بقایای پهپاد شاهد ارائه نکرد.

خانم ارشادی در عوض اسراییل را متهم کرد که با مقصر خواندن ایران به دنبال “انحراف افکار عمومی جهان از جرایم و رفتار غیرانسانی‌اش در منطقه است” و بدون پاسخ دادن به خبرنگاران تریبون را ترک کرد.

نفتکش “مرسر استریت” که تحت مدیریت شرکت زودیاک متعلق به ایال اوفر، میلیاردر اسرائیلی است در نزدیکی سواحل عمان در آب‌های آزاد هدف قرار گرفت و علاوه بر یک شهروند رومانی، یک بریتانیایی هم در آن کشته شد.

زهرا ارشادی، اولین سفیر زن جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد است.
زهرا ارشادی، اولین سفیر زن جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد است.

چنین حوادثی در ماه‌های گذشته بارها رخ داده است اما این بار تلفات انسانی آن باعث واکنش گسترده و شدید علیه ایران شده است.

پیشتر وزرای خارجه کشورهای موسوم به ‘گروه هفت ‘ متشکل از کشورهای ثروتمند جهان و فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا ایران را به حمله عامدانه به کشتی مرسر استریت در دریای عمان متهم کردند.

فرماندهی مرکزی ایالت متحده آمریکا در بیانیه‌ای نتایج بررسی تیم تحقیقاتی درباره حمله هفته پیش به این کشتی را منتشر کرده است.

گروه هفت در بیانیه‌ای که منتشر کرده گفته است: “تمامی مستندات موجود به روشنی به ایران اشاره دارد؛ هیچ توجیهی برای این حمله موجود نیست.”

در این بیانیه همچنین گفته شده “ایران صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند.”

وزرای خارجه گروه هفت گفته‌اند: “رفتار ایران در کنار حمایت از نیروهای نیابتی و افراد مسلح غیردولتی، صلح و امنیت جهان را تهدید می‌کند.”

سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد می‌گوید کشورش می‌دا

در این بیانیه همچنین آمده: “ما از ایران می‌خواهیم تمامی فعالیت‌های ناسازگار با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را متوقف کند و از همه می‌خواهیم نقش سازنده‌ای در ایجاد صلح و ثبات در منطقه بازی کنند.”

دریای عمان

نتایج گزارش تیم تحقیقاتی فرماندهی مرکزی ایالات متحده

همزمان فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای نتایج بررسی تیم تحقیقاتی درباره حمله هفته پیش به کشتی اسرائیلی را منتشر کرده است.

در این گزارش آمده که در تاریخ ۲۹ ژوئیه؛ یک روز پیش از حمله به کشتی “مرسر استریت”، خدمه این کشتی دو حمله “ناموفق” پهپادی را گزارش کرده بودند.

این تیم تحقیقاتی بر اساس مصاحبه‌هایی که با خدمه کشتی انجام شده، اصالت این حملات که آبهای اطراف کشتی را متاثر کرده بود، تائید کرده است.

در این گزارش همچنین آمده که تیم بازرسی بقایای کوچکی از دست‌کم یک پهپاد را یافته‌اند و صدمه اصلی به کشتی در نتیجه حمله سوم پهپادی بوده که در تاریخ ۳۰ ژوئیه، یک روز بعد از دو حمله اول، انجام شده است.

گفته شده پهپاد سوم حامل مواد منفجره بوده است.

این تیم تحقیقاتی گفته است قطعاتی از پهپاد سوم شامل بخشی از بال و قطعات داخلی آن را به دست آورده که نشان می‌دهد اجزای به دست آمده دقیقا ازجنس پهپادهایی بوده که در حملات قبلی ایران به دست آمده بود.

در پایان این گزارش، کارشناسان آمریکایی نتیجه گیری کرده‌اند که بر اساس “مستندات” این پهپاد ساخت ایران بوده.

Street Mercer
نفتکش “مرسر استریت”در نزدیکی سواحل عمان در آب‌های آزاد هدف قرار گرفت

اظهارات اخیر در حالیست که ایران دست داشتن در حمله به کشتی اسرائیلی را رد کرده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیشتر گفته بود: “موجودیت رژیم اشغالگر قدس باید دست از این اتهام‌زدن‌های واهی بردارد و این بار اول نیست که این رژیم اشغالگر چنین اتهاماتی را متوجه کشور ما می‌کند.”

ایران همچنین هشدار داده است که جمهوری اسلامی “نسبت به حفاظت از امنیت و منافع ملی خود لحظه‌ای تردید نداشته و هر گونه ماجراجویی احتمالی را بی‌درنگ و با قوت و جدیت پاسخ خواهد داد.”